Rozpoczęły się Dni Muzyki Organowej w Gliwicach

W niedzielę, 1 maja w Gliwicach rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej". Swoje umiejętności prezentują światowej sławy artyści, którzy wystąpią w gliwickich kościołach św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Wszystkich Świętych. Tradycyjnie festiwal został otwarty i zostanie zakończony koncertami kantatowo-oratoryjnymi.

Na początek w gliwickiej Katedrze wystąpi czeski chór Permonik z Karwiny pod dyrekcją Evy Seinerowej. Chór ten znany jest szczególnie na Zachodzie Europy i z pewnością będzie to bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne – przekonuje dyrektor festiwalu Wojciech Różak. Do Gliwic przybędą wybitni wirtuozi organów, o których występ organizatorzy zabiegali już od dawna. Chodzi tu o prof. Klemensa Schnorra z fryburskiej Akademii Muzycznej, o młodego włoskiego organistę Allesio Cortiego, profesora konserwatorium w Genewie oraz o Petera Planyawsky’ego, profesora wiedeńskiej Hochschule für Musik – mówi dyrektor Różak.

Podczas festiwalu odbędzie się również koncert promocyjny studentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Festiwal organizowany jest w Gliwicach już po raz szesnasty. Szczegółowy program koncertów znajduje się na stronie www.dmo.gliwice.pl.

na podst. KAI

 

Zobacz także