Rozpoczęły się II Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Ekumeniczny charakter mają trwające od 3 sierpnia II Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Bydgoszczy. Koncerty będą się odbywały w każdą środę sierpnia. Wystąpią artyści z Torunia, Warszawy i Radomia. Znani muzycy zasiądą przy organach w katolickim kościele pw. św. Trójcy i w kościele ewangelicko-metodystycznym.

"Muzyka ułatwia kontaktowanie się chrześcijan. Właśnie poprzez muzykę możemy się porozumieć ponad podziałami. Cieszymy się, że taki koncert odbędzie się w naszym kościele. Może stanie się on przyczynkiem do wspólnoty ekumenicznej?" – mówi ks. Janusz Olszański, pastor Kościoła ewngelicko-metodystycznego, przewodniczący oddziału kujawsko-pomorskiego Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

Podczas koncertów wystąpią muzycy, którzy oprócz tego, że koncertują, często są organizatorami festiwali organowych. Promują w ten sposób swoje rodzime miasta: Marcin Łęcki – Toruń, Leszek Szarzyński – Olsztyn, Robert Grudzień – Radom oraz Przemysław Kapituła – Warszawę.

 

Ewa Polska, kierownik letnich koncertów, jest także pomysłodawcą Bydgoskich Wieczorów Organowych u Ojców Jezuitów, które odbywają się od czterech lat – od października do czerwca. "Chciałabym, żeby muzyka organowa była dostępna przez cały rok. Podczas wieczorów u Ojców Jezuitów dominuje klasyczny repertuar. Z kolei kameralne koncerty są nastawione na muzykę lekką, powiązaną z innymi instrumentami, jak skrzypce, flet, trąbka czy głosy wokalne" – tłumaczy Polska.

 

Organizatorami Letnich Koncertów Organowych są: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki Organowej, Stowarzyszenie Pro Musica Organa, Wojewódzki Ośrodek Kultury, parafia pw. Świętej Trójcy oraz parafia ewangelicko-metodystyczna.

 

inf. KAI

 

Zobacz także