Rzym: Kard. K. Nycz obejmie swój kościół tytularny 29 kwietnia

Uroczyste objęcie przez kard. Kazimierza Nycza kościoła tytularnego w Rzymie nastąpi 29 kwietnia. Benedykt XVI przydzielił metropolicie warszawskiemu bazylikę pw. św. Sylwestra i Marcina.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Nycza rozpocznie się o godz. 18.00. Poprzedzi ją czuwanie modlitewne przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II. Wśród kardynałów, dla których świątynia ta była niegdyś kościołem tytularnym, jest dwóch świętych: Karol Boromeusz i Józef Maria Tomasi di Lampedusa, jeden błogosławiony – Ildefons Schuster i trzech późniejszych papieży: Benedetto Caetani (Bonifacy VIII), Achille Ratti (Pius XI) i Giovanni Battista Montini (Paweł VI).

Jest to jeden z pierwszych kościołów parafialnych, zbudowanych w Rzymie. Wzniesiono go ku czci wszystkich męczenników na polecenie papieża św. Sylwestra I (314-335) w miejscu, w którym chrześcijanie zbierali się na modlitwie już pod koniec II w. Obecne wezwanie bazylika otrzymała w IX w. Wielokrotnie przebudowywana, szczególnie w okresie wczesnego średniowiecza, uzyskała swój dzisiejszy kształt w XVII w. Do dziś na zewnętrznej ścianie bocznej wzdłuż Via Equizia widać na dole pozostałości starożytnej rzymskiej świątyni, później mur wczesnoromańskiego kościoła, a nad nim konstrukcję siedemnastowieczną.

Pod ołtarzem głównym znajdują się relikwie świętych: Artemiusza, Pauliny i Syzyniusza, przeniesione tu z katakumb św. Pryscylli. W świątyni spoczywa też bł. Angelo Paoli (1642-1720), karmelita, zwany „ojcem ubogich”, beatyfikowany w 2010 r. W kościele znajduje się także fresk Filippa Galiardiego, ukazujące wnętrze dawnej bazyliki św. Piotra, przed przebudową dokonaną w XVI w. przez Michała Anioła. Jest to jedyne zachowane ikonograficzne przedstawienie tego już nieistniejącego obiektu.

W podziemiach można zobaczyć pozostałości domu Ekwicjusza, w którym w czasie rzymskich prześladowań chrześcijan znajdował się kościół domowy. Jest tam również mozaika z VI w. z wizerunkiem św. Sylwestra I. W bazylice św. Sylwestra i Marcina od 1299 r. pracują karmelici. Proboszczem jest obecnie o. Adrian Ghiurca, zaś wikariuszami: o. Luca Cau i o. Chelo Telesforo Dhebbi. Jest też siedmioro świeckich szafarzy Komunii św. Świątynia znajduje się przy Via Domenichino 7, niedaleko bazyliki Santa Maria Maggiore.

Na terenie parafii znajdują się też inne kościoły: św. Filipa Nereusza na Eskwilinie, św. Piotra w Okowach, św. Joachima i Anny, św. Łucji, a także kaplica sióstr św. Józefa z Cluny. Jan Paweł II w ramach swych wizyt w parafiach rzymskich odwiedził ją w drugim roku swego pontyfikatu – 17 lutego 1980. Była to jego 25. wizyta w parafiach stołecznych.

inf. KAI

Zobacz także