Rzym: dziękczynienie za nowych świętych

W Rzymie sprawowano liturgie dziękczynne za kanonizację czworga błogosławionych. Francuzi i Maltańczycy modlili się w Bazylice Watykańskiej. Dziękczynnej Eucharystii za włączenie do grona świętych Marii Eugenii Milleret przewodniczył abp André Vingt-Trois z Paryża, zaś za kanonizację Jerzego Preci abp Paul Cremona z Malty.

Pasjoniści oraz czciciele św. Karola Houbena zgromadzili się w bazylice św. Jana i Pawła. Rano modlili się tam Holendrzy, a Eucharystii przewodniczył bp Jospeh Punt z Haarlemu. Wieczorem w tej samej świątyni gromadzą się Irlandczycy, również uważający św. Karola za swego patrona.

Polacy natomiast przybyli rano do Bazyliki św. Jana na Lateranie. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył kard. Józef Glemp. Prymas Polski podkreślił, że "Szymon z Lipnicy był człowiekiem całkowicie oddanym Bogu i ludziom. To jest podstawowy jego charyzmat i daje nam on przykład podejścia na serio do spraw Bożych. Tego jak sądzę potrzebujemy dzisiaj i to zauważamy u młodzieży, która nie chce powierzchowności. Chce ona wejść głęboko w prawdy Boże, tak jak to czynił Szymon z Lipnicy".

Homilię wygłosił metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Podkreślił znaczenie daru, jakim jest dla Polski nowy święty. "W polskiej historii wielkie nasze zwycięstwa dokonywały się przy wstawiennictwie świętych. Wolno nam wierzyć, że i św. Szymon z Lipnicy unosić się będzie nad wielką batalią Polaków o wierność wartościom ludzkim i chrześcijańskim" – mówił w homilii podczas dziękczynnej Eucharystii abp Nowak.

inf. KAI

 

Zobacz także