Rzym: nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Bożym Ciałem

santaRzymski korespondent serwisu New Liturgical Movement przesyła zaproszenie na nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej:Pięć stuleci temu Kościół znajdował się w trudnym położeniu. Rozdarty wewnętrznym podziałem, poddany był naciskom ze wszystkich stron. Wiele potęg odwróciło się od Rzymu, zaś inne, deklarując słowne poparcie, działały na szkodę Kościoła.

W tym niespokojnym czasie wierni, szukając ucieczki w modlitwie, stworzyli nowe nabożeństwo: nabożeństwo czterdziestogodzinne. Praktyka nieustającej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem przypomina o czterdziestu godzinach, które Chrystus spędził w grobie, najciemniejszych godzinach chrześcijaństwa, kiedy zdrajcy, obłudnicy i zabójcy zdawali się triumfować, zaś uczniowie zgromadzili się na modlitwie i czuwaniu.

Nabożeństwo wywodzi się najprawdopodobniej z Mediolanu. Do kościoła Trinita dei Pellegrini w Rzymie zostało sprowadzone przez św. Filipa Nereusza, skąd rozprzestrzeniło się na Wieczne Miasto.

Dziś, w świecie doświadczającym podobnego niepokoju, w Bazylice Matki Bożej Większej postanowiono wskrzesić tę tradycję. Piąty rok z rzędu, rozpoczynając od wtorku 9 czerwca, w dzień i noc w Bazylice odbywać się będzie czterdziestogodzinne nabożeństwo nieustającej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w przygotowaniu na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o 9 rano mszą wystawienia Najświętszego Sakramentu, odprawioną przez archiprezbitera Bazyliki, kard. Bernarda Lawa. Korpus dyplomatyczny przy Stolicy Apostolskiej został zaproszony na godzinną modlitwę o pokój na świecie przed Najświętszym Sakramentem po mszy. 11 czerwca na zakończenie nabożeństwa czterdziestogodzinnego zostanie udzielone uroczyste błogosławieństwo o godzinie 11:30.

Wieczorem tego samego dnia Ojciec Święty będzie celebrował uroczystości Bożego Ciała w Bazylice św. Janów na Lateranie, a następnie poprowadzi procesję z Najświętszym Sakramentem do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie udzieli uroczystego błogosławieństwa na schodach kościoła. Wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w modlitwie w Bazylice – ruchy religijne, bractwa, stowarzyszenia, zrzeszenia, wszelkie grupy duchownych i świeckich.

Tak jak ponad czterysta lat temu, Kościół pragnie pokoju. Traktaty, wizyty dyplomatyczne ani kwiecista retoryka nie osiągną jednak tego szlachetnego celu bez pomocy Księcia Pokoju.

Program nabożeństw:

9 czerwca:

9.00 Msza wystawienia Najświętszego Sakramentu odprawiana przez archiprezbitera

10.00-11.00 Godzina adoracji dla korpusu dyplomatycznego (otwarta dla wszystkich)

Różaniec (tajemnice radosne)

12.00 Seksta

15.00 Różaniec (tajemnice bolesne)

17.00 Nieszpory (w języku włoskim)

 

10 czerwca:

6.00 Różaniec (tajemnice radosne)

7.30 Wezwanie

8.30 Jutrznia

11.00 Różaniec (tajemnice światła)

12.30 Seksta

15.00 Różaniec (tajemnice bolesne)

17.00 Nieszpory (w języku włoskim)

 

11 czerwca

6.00 Różaniec (tajemnice radosne)

7.30 Wezwanie

8.30 Jutrznia

11.00 Seksta

11.30 Uroczyste błogosławieństwo

to, za: newliturgicalmovement.org

 

 

Zobacz także