Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej

Niedaleko Krakowa położona jest mała miejscowość Czerna. Znajduje się tam klasztor karmelitów bosych, gdzie obecnie mieści się nowicjat zakonny, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego.

Klasztor został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową jako klasztor eremicki. W roku 1633 zamieszkali tu pierwsi pustelnicy. Klasztor odznaczał się bardzo surową regułą. Zmieniło się to dopiero w XVIII wieku. Wówczas zniesiono klauzurę i udostępniono kościół wiernym.

Liczne rzesze pielgrzymów przybywają do Czernej przede wszystkim po to, by pomodlić się przed cudownym Obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Obraz został namalowany w połowie XVIII w. przez Pawła Gołębiowskiego, który wzorował się na obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Najpierw modlili się przed nim tylko pustelnicy, a po udostępnieniu kościoła wiernym zaczęły przybywać tu liczne pielgrzymki. W 1988 r. miała miejsce koronacja obrazu koronami papieskimi. Przed obrazem Matki Bożej pielgrzymi przyjmują Szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel. Szkaplerz ten jest znakiem przyjętym przez zakon karmelitański. Dla wszystkich, którzy decydują się go przyjąć jest znakiem szczególnej więzi z Maryją, znakiem ufności w Niej pokładanej i wyrazem pragnienia, by żyć naśladując Maryję w pokorze. Szkaplerz ten wiąże się także ze łaskami: gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

W Czernej znajduje się również kaplica św. Rafała Kalinowskiego. Zbudowano ją w latach 1981-1983. Tutaj pod ołtarzem głównym znajduje się sarkofag z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego.

Warta uwagi jest okolica klasztoru. W latach 1986–1990 dla upamiętnienia 350-lecia fundacji klasztoru powstała przy klasztorze droga krzyżowa. Na placu kościelnym znajduje się grota. Umieszczono w niej figurę proroka Eliasza oraz płaskorzeźby przedstawiające sceny z jego życia, wykonane przez Alfreda Kotkowskiego. Przed grotą znajduje się źródełko w kształcie serca z krukiem odlanym z brązu. Na obszarze dawnej klauzury pozostały ślady po czterech kamiennych domkach pustelniczych zwanych eremami. Jedna z pustelni – pod wezwanem św. Agnieszki – została odbudowana w 1966 r. i dziś wykorzystywana jest przez zakonników, którzy odbywają rekolekcje. Cały teren otaczają pozostałości dawnego muru klauzurowego, który liczy ponad 4 km długości.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony: www.karmelczerna.pl

Zobacz także