Średniowieczne manuskrypty klasztoru w Sankt Gallen w Internecie
Bezcenne rękopisy pochodzące z biblioteki klasztoru w Sankt Gallen w Szwajcarii udostępnione zostaną w Internecie. Będzie to pierwsza tego typu internetowa strona w tym kraju. "Wirtualna biblioteka" powstała we współpracy instytutu badań mediewistycznych uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu i uniwersytetu w Kolonii.
Wysoka jakość prezentowanych barwnych fotografii cyfrowych pozwoli zarówno na prace nad tekstem, jak analizę artystycznych walorów ozdobnych miniatur. Dotychczas specjaliści często zmuszeni byli pracować na czarno-białych mikrofilmach. Autorzy projektu, nie ograniczając dostępu do serwisu wyłącznie dla specjalistów, pragną również zainteresować kodeksami szerszą publiczność.
Choć samo opactwo w Sankt Gallen zostało zlikwidowane w 1805 r., to biblioteka klasztorna posiada nadal kilkaset manuskryptów z okresu IX-XI w, w tym 400 sprzed roku 1000. Połowa zbiorów liczących ogółem 2100 kodeksów pochodzi z okresu średniowiecza. Biblioteką zarządza obecnie katolicka instytucja kantonu Sankt Gallen. Zarówno biblioteka, jak kompleks architektoniczny Sankt Gallen zostały w 1983 r. wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO.
Inauguracja serwisu CESG – Codices Eletronici Sangallenses nastąpiło 14 września br. Strona jest dostępna w kilku językach, po niemiecku, angielsku, francusku i włosku. Początkowo na stronie intrnetowej www.cesg.unifr.ch można obejrzeć w całości 25 kodeksów. Planowana jest digitalizacja i udostępnienie w wirtualnej bibliotece wyboru w sumie 130 kodeksów.
Na podst. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
-
Ponownie o rycie świecy chrzcielnej – ciekawe...
Przeglądając kolejny sakramentarz, oczywiście pod kątem ewentualnych związków z grupą św. Gereona, czyli m.in. z... więcej