Środa w Oktawie Wielkanocy
Kiedy nierozpoznany Jezus zbliżył się do uczniów, oni STANĘLI w drodze. Opowiedzieli wędrowcowi historię swojego rozczarowania. On wyjaśnił im Pisma, po czym Ewangelista informuje, że zbliżyli się do wsi.
DROGA PO OMACKU
Łk 24, 13–35 Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba
Kiedy nierozpoznany Jezus zbliżył się do uczniów, oni STANĘLI w drodze. Opowiedzieli wędrowcowi historię swojego rozczarowania. On wyjaśnił im Pisma, po czym Ewangelista informuje, że zbliżyli się do wsi. Tymczasem oni nie ruszyli z miejsca, w którym stanęli. Ich drogą stało się rozważanie Pisma, dialog z Jezusem – to ich doprowadziło do wsi, do wieczerzy z Nieznajomym i do rozpoznania Zmartwychwstałego. Uczniowie wyruszyli, ale ich oczy trzymane były na uwięzi. Oni szli, ale oczy nie… Poszli bez oczu. Poszli „na ślepo”!
Kiedy On OTWORZYŁ im Pisma, kiedy spożyli z nim chleb, OTWORZYŁY im się oczy i poznali Go. W obu tych miejscach w oryginale użyte jest to samo greckie słowo na otwarcie. Oczami naszego serca czytamy Słowo. Kiedy w Duchu je przyjmujemy, spotykamy Tego, który Jest Słowem. A wtedy On dla nas łamie chleb! To jest naszym zmartwychwstaniem – bo On jest zmartwychwstaniem i życiem.
Uczniowie POWSTAWSZY (aniołowie tak mówią o powstaniu z martwych Jezusa – uczniowie też zmartwychwstali!), zawrócili (nie był to tylko ruch w przestrzeni, a zatem: nawrócili się) i wrócili do Jerozolimy, do komunii, do jedności, do wspólnoty z uczniami.
Jezus otwierając Pisma, otworzył uczniom oczy, wtedy ich serca zapłonęły. Kiedy rozpoznali Pana, doświadczyli całkowitej odnowy, także oni powstali z martwych, powstali – ze śmierci ich nadziei, z rozpaczy – do życia.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Licheń: Rozpoczęły się siódme warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”
W czwartek 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych... więcej
-
Licheń: W sanktuarium ruszyły warsztaty liturgiczne „Ars...
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych... więcej
-
Licheń: W lipcu warsztaty Ars Celebrandi po...
Tegoroczna edycja warsztatów „Ars Celebrandi”, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r.... więcej
Środa w Oktawie Wielkanocy
Notatki nt. pochodzenia kolekty dzisiejszego dnia, wspólnej dla Mszałów Pawła VI i Piusa V
Notatki nt. pochodzenia kolekty dzisiejszego dnia, wspólnej dla Mszałów Pawła VI i Piusa V
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Papież Franciszek: pośćmy od plotek i oszczerstw
W czasie wczorajszej modlitwy Anioł Pański, 28 lutego, papież Franciszek zachęcił do dobrego przeżycia okresu... więcej
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....