Sterujesz łodzią, która skarb zawiera

Święto Katedry św. Piotra Apostoła jest – można by powiedzieć – świętem hierarchii kościelnej. Dziś liturgia kieruje nasze oczy na widzialną strukturę Kościoła Chrystusowego, tak często krytykowaną, przez wielu odrzucaną, a jednak wciąż istniejącą i spełniającą swą posługę.

Sanzio Raffaello, Cudowny połów rybLiturgia zwraca naszą uwagę na to, że owa hierarchia pochodzi z ustanowienia samego Boga. Dziś zatrzymujemy się szczególnie nad powołaniem Papieża – to także w pewien sposób jego święto. Nie patrzymy jednak na następcę św. Piotra jako na człowieka, obdarzonego osobowością; wadami i zaletami – choć z chwilą wyboru nie traci on swoich cech, obejmuje Katedrę Świętego Piotra – urząd, ustanowiony przez Chrystusa przed dwudziestu wiekami.

Prymat Piotra widoczny był już w pierwszej wspólnocie chrześcijan – jako pierwszego świadka zmartwychwstania Chrystusa. Ale droga do tego momentu była długa i niełatwa. Zaczęła się w rybackiej łodzi, z której Pan powołał Piotra, aby stał się rybakiem królestwa wieczności (hymn Godziny czytań). To jednak nie uchroniło go przed zdradą Chrystusa: z ludzkiej słabości zaparłeś się Mistrza.

Liturgia pokazuje jednak, jak niezbadane, trudne do pojęcia – chciałoby się powiedzieć: przewrotne – są boże decyzje. Ten, który zaparł się Mistrza, gorzko płacząc odkupił swe winy i teraz innych umacnia w jedności. Ten, który wyrzekł się Chrystusa, trzykrotnie wyznaje Mu swą miłość. Przez tego, który wpierw upadł – Kościół trwa na wieki, a żadna moc go nie zniszczy (hymn Nieszporów).

Dodatkową wymowę nadaje dzisiejszemu świętu czas: w tym roku przeżywamy je u progu wielkiego postu, dzień po środzie popielcowej – dniu pokuty duchowieństwa w Polsce. Przez dwadzieścia wieków Chrystus nieustannie potwierdza swój wybór. Jak wówczas, w Jerozolimie, wybrał prostego rybaka, który w chwili próby wyparł się Go, tak przez kolejne wieki nie kierował się ludzkimi kryteriami przy wyborze stróżów owczarni.

Dzisiejsze święto dotyczy więc biskupów i kapłanów, których święty Piotr wzywa: paście stado Boże (czytanie Modlitwy w ciągu dnia). Dotyczy jednak także wszystkich wierzących. Po pierwsze ukazuje bowiem rolę, jaką w drodze do królestwa bożego odgrywają pasterze, nauczyciele, kierownicy – z Ojcem Świętym na czele. Po wtóre, uzmysławia powołanie każdego człowieka – Pan powołuje nawet najsłabszych, choćby sądzili, że tego powołania nie są godni.

Wszyscy wezwani do Pańskiej owczarni, niech wielbią Boga w Trójcy Jedynego; niech nam modlitwa pierwszego papieża wyjedna łaskę. Amen (z hymnu Godziny czytań).

Zobacz także

Michał Wsiołkowski

Michał Wsiołkowski na Liturgia.pl

Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.