Sterujesz łodzią, która skarb zawiera
Święto Katedry św. Piotra Apostoła jest – można by powiedzieć – świętem hierarchii kościelnej. Dziś liturgia kieruje nasze oczy na widzialną strukturę Kościoła Chrystusowego, tak często krytykowaną, przez wielu odrzucaną, a jednak wciąż istniejącą i spełniającą swą posługę.
Liturgia zwraca naszą uwagę na to, że owa hierarchia pochodzi z ustanowienia samego Boga. Dziś zatrzymujemy się szczególnie nad powołaniem Papieża – to także w pewien sposób jego święto. Nie patrzymy jednak na następcę św. Piotra jako na człowieka, obdarzonego osobowością; wadami i zaletami – choć z chwilą wyboru nie traci on swoich cech, obejmuje Katedrę Świętego Piotra – urząd, ustanowiony przez Chrystusa przed dwudziestu wiekami.
Prymat Piotra widoczny był już w pierwszej wspólnocie chrześcijan – jako pierwszego świadka zmartwychwstania Chrystusa. Ale droga do tego momentu była długa i niełatwa. Zaczęła się w rybackiej łodzi, z której Pan powołał Piotra, aby stał się rybakiem królestwa wieczności (hymn Godziny czytań). To jednak nie uchroniło go przed zdradą Chrystusa: z ludzkiej słabości zaparłeś się Mistrza.
Liturgia pokazuje jednak, jak niezbadane, trudne do pojęcia – chciałoby się powiedzieć: przewrotne – są boże decyzje. Ten, który zaparł się Mistrza, gorzko płacząc odkupił swe winy i teraz innych umacnia w jedności. Ten, który wyrzekł się Chrystusa, trzykrotnie wyznaje Mu swą miłość. Przez tego, który wpierw upadł – Kościół trwa na wieki, a żadna moc go nie zniszczy (hymn Nieszporów).
Dodatkową wymowę nadaje dzisiejszemu świętu czas: w tym roku przeżywamy je u progu wielkiego postu, dzień po środzie popielcowej – dniu pokuty duchowieństwa w Polsce. Przez dwadzieścia wieków Chrystus nieustannie potwierdza swój wybór. Jak wówczas, w Jerozolimie, wybrał prostego rybaka, który w chwili próby wyparł się Go, tak przez kolejne wieki nie kierował się ludzkimi kryteriami przy wyborze stróżów owczarni.
Dzisiejsze święto dotyczy więc biskupów i kapłanów, których święty Piotr wzywa: paście stado Boże (czytanie Modlitwy w ciągu dnia). Dotyczy jednak także wszystkich wierzących. Po pierwsze ukazuje bowiem rolę, jaką w drodze do królestwa bożego odgrywają pasterze, nauczyciele, kierownicy – z Ojcem Świętym na czele. Po wtóre, uzmysławia powołanie każdego człowieka – Pan powołuje nawet najsłabszych, choćby sądzili, że tego powołania nie są godni.
Wszyscy wezwani do Pańskiej owczarni, niech wielbią Boga w Trójcy Jedynego; niech nam modlitwa pierwszego papieża wyjedna łaskę. Amen (z hymnu Godziny czytań).
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
W summie warto – konkurs na święto...
Jak co roku, kiedy styczeń powoli zbliża się ku końcowi, robimy wielkie porządki w magazynie,... więcej
-
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody”...
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie świętuje się uroczystość patrona, na... więcej
-
Rozmowa o lektoracie i akolitacie kobiet z liturgistą o. Dominikiem Jurczakiem OP
O. Dominik Jurczak z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego był gościem kolejnego odcinka audycji BECZCAST, czyli podcastu... więcej
-
30 sty
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody” na uroczystość św. Tomasza z Akwinu
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie… więcej
-
28 sty
W summie warto – konkurs na święto św. Tomasza z Akwinu
Jak co roku, kiedy styczeń powoli zbliża się ku końcowi,… więcej
Michał Wsiołkowski
Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.