Świąteczny wystrój kościołów

Jaki moment możemy uznać za stosowny na rozpoczęcie przyozdabiania kościołów i chrześcijańskich domów choinkami, światełkami i innymi świątecznymi dekoracjami?

To pytanie jedynie wygląda na proste, bo zwyczaje dotyczące obchodzenia świąt Bożego Narodzenia różnią się znacząco w różnych kulturach.

Ze ściśle liturgicznego punktu widzenia, przygotowania do świąt nasilają się już 17 grudnia i to prawdopodobnie jest dobry moment na ustawienie parafialnego żłóbka, jednak bez umieszczania w nim wyobrażenia Dzieciątka, gdyż jest ono zazwyczaj wnoszone tuż przed pasterką, w mniej lub bardziej uroczysty sposób.

W niektórych parafiach żłóbek stawia się dopiero w Wigilię. Nie ma żadnych oficjalnych przepisów regulujących ten problem. Wieniec adwentowy można umieścić w kościele już w pierwszą niedzielę Adwentu. Wydana przez Konferencję Biskupów Stanów Zjednoczonych Książka Błogosławieństw zawiera krótki obrzęd poświęcenia tegoż wieńca, co warto wykorzystać.

Dzień 17 grudnia lub najbliższa mu niedziela jest też prawdopodobnie dobrym dniem na ustawienie świątecznych drzewek w chrześcijańskich domach, lecz tak naprawdę zależy to przede wszystkim od lokalnych zwyczajów. Nie warto poddawać się zaklęciom rzucanym przez komercyjne przedsiębiorstwa, które zwykły rozpoczynać okres świąt Bożego Narodzenia często nawet na długo przed Adwentem.

Część świątecznych ozdób utraciła swoje znaczenie religijne, dlatego osoby przyozdabiające kościoły powinny korzystać z nich ostrożnie i z wielką delikatnością. Te ozdoby, jeśli w ogóle wykorzystane, powinny pojawić się dopiero w Wigilię tak, by nie naruszały okresu Adwentu. Drzewka świąteczne powinny raczej zostać umieszczone poza świątynią, najlepiej w przedsionkach lub w ogóle przed kościołami. Taką zasadę stosuje się na placu Świętego Piotra od czasu pontyfikatu Jana Pawła II.

Jeśli to możliwe, dekoracje powinny być utrzymane w tematyce świątecznej; plastikowe renifery, cukrowe laski i świętych mikołajów pozostawiajmy w okolicznych supermarketach lub co najwyżej w salkach parafialnych, na okazję zabaw dla dzieci. W samym kościele, poza żłóbkiem, świąteczny charakter może być podkreślony za pomocą np. kwiatów gwiazdy betlejemskiej, postaci świętych lub innych elementów, tradycyjnie łączących się w danej kulturze ze świętami Bożego Narodzenia. […]

o. Edward McNamara
tłum. Piotr Bator

Powyższy tekst pochodzi ze strony www.zenit.org i zamieszczony został dzięki uprzejmości międzynarodowej agencji informacyjnej Zenit, zajmującej się sprawami związanymi z Kościołem katolickim. Zenit publikuje m.in. pytania dotyczące liturgii, na które odpowiada o. Edward McNamara, profesor liturgiki papieskiego uniwersytetu Regina Apostolorum.

 

Zobacz także