Świeccy szafarze Komunii św. w archidiecezji krakowskiej
Metropolita krakowski opowiedział się podczas spotkania z księżmi dziekanami za wprowadzeniem w archidiecezji posługi świeckich nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Biskup pomocniczy Józef Guzdek przypomniał, że posługę nadzwyczajnego szafarza dopuszczono w Kościele 32 lata temu, w Polsce rozpoczęli oni posługę przed 15 laty.
Posługa ta jest – jak podkreślił bp Guzdek – wychodzeniem naprzeciw chorym i cierpiącym i stanowi konkretną pomoc kapłanom w sytuacjach wyjątkowych. Jak przypomniano, kandydat na szafarza – mężczyzna w wieku od 35 do 65 lat – musi wyróżniać się respektowaniem zasad moralnych i cieszyć autorytetem we wspólnocie.
Na wprowadzenie posługi świeckich szafarzy Komunii św. otwarci są gospodarze podhalańskich parafii. Ks. Tadeusz Juchas, dziekan nowotarski i zarazem kustosz sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu podkreśla, że istnieje potrzeba posługi świeckich szafarzy, "na pewno przy większych świętach, na przykład w odpust 15 sierpnia w Ludźmierzu" i gdy "na Mszę św. przyjedzie kilka większych pielgrzymek". Kustosz ludźmierskiego sanktuarium wskazuje na potrzebę uświadomienia społeczności parafialnej w kwestii posługi szafarzy.
Z kolei ks. Stanisław Olszówka, dziekan dekanatu zakopiańskiego i jednocześnie proboszcz parafii Świętej Rodziny przy Krupówkach wskazuje, że wspólnoty parafialne same muszą zgłosić zapotrzebowanie na szafarzy. "Jeśli takie zgłoszenia będą i tym samym zapotrzebowanie, to na pewno świecy podejmą tą nadzwyczajną posługę" – mówi ks. Olszówka. Kapłan podejmie rozmowy z parafianami na ten temat po świętach Bożego Narodzenia i w pierwszych miesiącach nowego roku. Zaznacza, ze okazją ku temu będzie też wizyta duszpasterska w domach górali. "Trzeba też dużej roztropności, aby rozeznać, kto może być szafarzem" – uważa ks. Olszówka.
Przygotowywanie świeckich szafarzy przypuszczalnie trwałoby przez okres wielkiego postu. Jak stwierdził ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej, mogłoby się ono rozpocząć już na początku przyszłego roku – w styczniu lub lutym. Udział w kursie przygotowującym do tej posługi mogliby wziąć udział mężczyźni w wieku 35-65 lat o nieposzlakowanej opinii. Po zakończeniu kursu będą oni mogli zanosić Komunię św. chorym w swoich parafiach, a w wyjątkowych sytuacjach także udzielać jej podczas liturgii.
na podst. KAI i inf. wł.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Odświeżyć doświadczenie wiary – recenzja książki: „Czas...
Poszukiwania prawdy stanowią jedno z ważniejszych ludzkich wyzwań. Dotyczą nie tylko wielkich myślicieli, lecz przenikają... więcej
-
Modlitwa wiernych. III Niedziela Wielkanocna, rok B
Propozycja modlitwy wiernych na III Niedzielę Wielkanocną roku B Zgromadzeni przy ołtarzu, jak uczniowie w... więcej
-
O wysłannikach słów kilka – recenzja książki...
Przed nami kolejna część Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego, ukazującego się z godną podziwu regularnością... więcej