Święcenia diakonatu w uroczystość św. Stanisława
W poniedziałek, 8 maja w Polsce obchodzona jest uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Miasta Krakowa (w Kościele powszechnym wspomnienie świętego męczennika ze Szczepanowa obchodzi się 11 kwietnia). W tym uroczystym dniu w Katedrze na Wawelu odbyły się święcenia diakonatu, które przyjęli alumni Krakowskiego Seminarium Duchownego.
W tym roku święcenia odbyły się wyjątkowo na początku maja, w dodatku w poniedziałek, choć zwykle mają miejsce w sobotę. Taka zmiana spowodowana była przypadającą w poniedziałek uroczystością, która podkreśla wymowę święceń.
Grono 17 kleryków punktualnie o godz. 9 stanęło przed konfesją św. Stanisława by przyrzec cześć i posłuszeństwo biskupowi krakowskiemu, Stanisławowi kardynałowi Dziwiszowi i jego następcom. W homilii kardynał, nawiązując do Ewangelii z tej uroczystości, podkreślił że Chrystus, jako Dobry Pasterz, posyła do swojej owczarni sługi, jak niegdyś św. Stanisława. Jednocześnie przedstawił postać sługi w opozycji do przytoczonej w Ewangelii postawy najemnika, kard. Dziwisz wskazał także, iż każdy z nowo wyświęconych diakonów jest w szczególny sposób powołany do Bycia jak Dobry Pasterz.
Następnie diakonii złożyli śluby posłuszeństwa biskupowi oraz przyrzekli zachowanie celibatu i codziennej modlitwy Liturgią Godzin.
gag
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej
-
Boże oficjum i życie dominikańskie: Liturgia kształtuje...
Wprowadzenie Na początku dzisiejszych rozważań na temat „Boskiego oficjum i życia dominikańskiego”[1], chciałbym przytoczyć cytat... więcej
-
„Ad fontes tynecenses” – recenzja monografii o sakramentarzu tynieckim
Monografia zatytułowana: „Ad fontes tynecenses: Sakramentarz Tyniecki – perspektywa liturgiczno-muzyczna” jest owocem pierwszej z zaplanowanego co... więcej