Święto Muzyki we Francji
Od kilkunastu lat w nocy z 21 na 22 czerwca, w pierwszą noc astronomicznego lata odbywa się we Francji Święto Muzyki. W tym roku na modlitewne czuwanie, lekturę Pisma św., Mszę św., koncert muzyki techno do kościoła św. Bonawentury zaprosiło młodych ludzi duszpasterstwo młodzieży archidiecezji lyońskiej. Święto przebiegało pod hasłem: "Wezwanie Chrystusa".
W późnych godzinach wieczornych mury kościoła pw. Św. Bonawentury wypełniała muzyka techno.W jej rytm tańczyli zgromadzeni na spotkaniu, m.in. zawodowi tancerze. Przed kościołem ustawiono stoiska prezentujące XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii.
W organizacji spotkania wzięli udział: właściciel jednego z nocnych klubów miasta oraz dwóch franciszkanów ze wspólnoty Belle-Fontaine. "Zaprosiliśmy także tych, którzy nie mają zwyczaju przychodzić do kościoła, aby im pokazać, że muzyka techno potrafi wyrazić poszukiwanie Boga i wzbogacić słowa Pisma św." – powiedzieli organizatorzy.
Przed północą arcybiskup Lyonu, kard. Philippe Barbarin odprawił Mszę św. w intencji powołań kapłańskich. Po nabożeństwie kościół pozostał otwarty do świtu. Przez całą noc trwała modlitwa i adoracja. Po odśpiewanej przez kleryków seminarium archidiecezjalnego jutrzni o godz. 7 rano, organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na śniadanie.
Podczas spotkania przeprowadzono zbiórkę pieniężną na sfinansowanie operacji chorego na serce wietnamskiego dziecka. "Akcja ta miała pokazać, że słowa o solidarności oraz miłości bliźniego można przełożyć na konkretne działania" – powiedzieli organizatorzy.
Obchody Święta Muzyki we francuskim Kościele odbyły się po raz trzeci. Zawsze przebiegają one według innego scenariusza. W 2003 r świętowano w lyońskiej katedrze. Grano wtedy muzykę młodzieżową, składano nocne wizyty w domach wspólnot zakonnych. W 2004 r. odbył się pod gołym niebem koncert znanych zespołów rockowych inspirujących się chrześcijaństwem. W Święcie Muzyki bierze zawsze czynny udział arcybiskup Lyonu, kard. Barbarin.
Przed tegorocznymi obchodami młodzi franciszkanie zorganizowali tygodniową "wyprawę misyjną", prowadzoną na ulicach i w nocnych klubach miasta, której celem było zachęcenie młodych ludzi do udziału w wieczornym i nocnym czuwaniu w kościele św. Bonawentury.
"Chcemy, aby tego dnia kościół w wyjątkowy sposób otwarty był dla wszystkich, chcemy głosić najważniejsze przesłanie chrześcijaństwa – paschalną tajemnicę Chrystusa i zwycięstwo życia nad śmiercią. Chcemy pokazać, że jesteśmy wrażliwi na każde, nawet najskromniejsze świadectwo poszukiwania Boga i wiary. Obecni w świątyni przez całą noc księża gotowi są do rozmowy. Dwa światy, które niezmiernie rzadko się stykają – świat Kościoła i świat nocnych klubów i dyskotek – mają więcej wspólnego, niż gotowi bylibyśmy myśleć" – powiedzieli organizatorzy tegorocznych obchodów Święta Muzyki.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Cierpienie dopuszczone. Recenzja książki Eleonory Stump „Wędrówka...
CIERPIENIE POD DYKTANDO MIŁOŚCI. Od chwili, gdy człowiek uwierzył w istnienie wszechmocnej i wszechmogącej Siły... więcej
-
Liturgia w soczewce: Niedziela Miłosierdzia Bożego, rok...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
Propria mszalne – II Niedziela Wielkanocna –...
Zastanawiamy się co zaśpiewać w czasie Mszy świętej, jakie dobrać pieśni, żeby współtworzyły święte obrzędy,... więcej