Święto Soboru św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich

W pierwszą niedzielę czerwca Kościół prawosławny w Polsce czci pamięć św. męczenników Chełmskich i Podlaskich. Centralne uroczystości z okazji tego święta odbywają się w Chełmie – stolicy regionu, gdzie w latach 40-tych XX w. oddali swe życie prawosławni męczennicy za wiarę. Ustanowione przez Sobór Biskupów Kościoła prawosławnego w Polsce w 2003 r. święto stało się zaczątkiem nowej tradycji cerkiewnej na Chełmszczyźnie, tradycji wypływającej z najgłębszych źródeł tradycji prawosławnych tej ziemi.

LiturgiaUroczystości odbywały się w niedzielę 4 czerwca 2006 r. w cerkwi prokatedralnej pw. św. ap. Jana Teologa w Chełmie. Tradycyjnie już na środku świątyni umieszczona została ikona Soboru św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich oraz relikwiarz z relikwiami św. Męczenników. Do relikwii z wielką czcią podchodzili przybyli na święto pielgrzymi. Uroczystościom przewodniczył – podkreślając swą obecnością centralne znaczenie tego święta w życiu Kościoła prawosławnego w Polsce – metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce. W uroczystych nabożeństwach wzięli również udział arcypasterz Chełmszczyzny i Podlasia arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz biskup białostocki i gdański Jakub, a także ponad 20 duchownych, w większości z diecezji lubelsko-chełmskiej.

LiturgiaNa święto przybyło ok. 250 pielgrzymów. W większości byly to wierni z Chełmszczyzny, Południowego Podlasia oraz Lublina, ale liczni pielgrzymi – „chołmszczaky”, synowie tej ziemi wysiedleni z ojcowizny w połowie lat 40-tych, tradycyjnie przybyli także z sąsiednich regionów Ukrainy – Wołynia i Rówieńszczyzny. Wśród uczestników święta byli także wierni z bardziej odległych stron – z Wielkiej Brytanii i Kanady. Na uroczystościach był również obecny Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Iwan Hrycak.

W tym roku zapoczątkowano kolejne tradycje związane z rozwojem kultu św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Powstał akatyst ku czci św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich, który w marcu br. zatwierdzony został przez Św. Sobór Biskupów Kościoła prawosławnego w Polsce. Z okazji święta akatyst wydano drukiem, zaś w trakcie Całonocnego Czuwania w wigilię święta 3 czerwca br. po raz pierwszy został on odśpiewany przed relikwiami świętych w chełmskiej cerkwi.

Grzegorz Kuprianowicz
(tekst i foto: cerkiew.pl)

 

Zobacz także