Święto w Emaus-al-Qubeibeh
Kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM przewodniczył 26 września Mszy św. we franciszkańskim sanktuarium Emaus-al-Qubeibeh we wspomnienie świętych Kleofasa i Symeona, uczniów Pana Jezusa, którzy rozpoznali Go "przy łamaniu chleba". Wraz z nim liturgię koncelebrowali franciszkanie przybyli w pielgrzymce z Jerozolimy i okolicznych sanktuariów.
W uroczystości uczestniczyli też pensjonariusze domu opieki, znajdującego się na terenie sanktuarium a prowadzonego przez siostry salwatorianki i świeckich wolontariuszy, wśród których są dwie Polski. Kustoszem sanktuarium w Emaus jest obecnie polski franciszkanin o. Franciszek Wiater OFM.
Dostęp do sanktuarium, położonego na Zachodnim Brzegu Jordanu, jest obecnie bardzo utrudniony z powodu tzw. systemu bezpieczeństwa – ogrodzeń i zasieków, wzniesionych przez Izrael. Palestyńscy mieszkańcy okolicznych wiosek i izraelscy pacyfiści wielokrotnie protestowali przeciwko temu, dochodziło do starć z izraelskim wojskiem i policją.
Sanktuarium Emaus-al-Qubeibeh położone jest 60 stadiów od Jerozolimy, jak odnotowuje Ewangelista św. Łukasza, który opisuje spotkanie w drodze dwóch uczniów z wędrowcem, którego rozpoznali "podczas wieczerzy, przy łamaniu chleba" jako Zmartwychwstałego Jezusa.
Sanktuarium powstało w średniowieczu, w okresie jerozolimskiego królestwa krzyżowców. Odnaleziono tam pozostałości starożytnej osady, jak się potem okazało, z czasów rzymskich. Obecny kościół, ukończony w 1902 roku, w stylu neogotyckim, kryje w sobie zrekonstruowane pozostałości tzw. Domu Kleofasa, gdzie – według tradycji – Jezus zasiadł do wieczerzy z uczniami.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: Niedziela Miłosierdzia Bożego, rok...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
Propria mszalne – II Niedziela Wielkanocna –...
Zastanawiamy się co zaśpiewać w czasie Mszy świętej, jakie dobrać pieśni, żeby współtworzyły święte obrzędy,... więcej
-
Kraków: Muzyka kościelna – rusza nowy kierunek...
Z początkiem roku akademickiego 2021/2022 zostanie otwarty nowy kierunek o profilu praktycznym na Wydziale Historii... więcej