Świętowanie
W niedzielę u nas we wsi jest święto Zmartwychwstania. Do południa nieodmiennie trzy Msze odprawiane są pod bezwzględnie pełen kościół wiernych. Powszechny zwyczaj niepodejmowania pracy wtóruje rosołowi z kurczaka.
Garnitury średniego pokolenia i barwy tybetek starych kobiet wzmacniają nawzajem swoje religijne znaczenie. Wszyscy jednoczą się w cieniu Ofiary, kto jak lubi lub woli. Żeńskie zastępy zajmują tedy całą lewą część kościelnych ławek. Z przodu dzieci, by więcej widzieć i rozumieć. Po prawej, z tyłu i na chórze niewzruszone twarze mężczyzn i młodzieńców. I jeszcze mieszane grono wyznawców na zewnątrz. Każdy z głębokim wyczuciem swego miejsca i swojej religijnej kondycji.
Ryt odprawianych modłów jest sprzężeniem zaiste wielu czynników, o które twórcy Mszału i kodyfikatorzy Przemienienia niewątpliwie nigdy się nie otarli. Któż bowiem mógł przewidzieć pojawienie się wśród rzesz wierzących na świecie pana W.? Kto by się spodziewał, że drobny gospodarz pan M. oraz pan A. i skądinąd pan H. będą uczniami Jezusa? Kto wziąłby pod uwagę panią J. jako zagorzałą chrześcijankę?
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Trzej prezesi rozmawiali o liturgii i odpowiadali...
W miniony wtorek 23 lutego, w ramach Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odbyła się rozmowa... więcej
-
Niezwykły duet – Recenzja „Eucharystii na dwa...
„Eucharystia na dwa głosy” to swoisty przewodnik po etapach Mszy świętej. Szkoda tylko, że nie... więcej
-
Modlitwa wiernych II niedziela Wielkiego Postu, rok...
Propozycja modlitwy wierny na II niedzielę Wielkiego Postu roku B Do Miłosiernego Ojca skierujmy pełne... więcej
Mateusz Czarnecki
Absolwent Polonistyki UJ, zajmuje się redakcją książek. Mąż wspaniałej żony i tato czterech córek. Mieszka na wsi polskiej.