Święty Krzyż: ekumeniczne modlitwy o jedność chrześcijan

Ponad 300 świeckich i duchownych przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich z całego kraju oraz księży i zakonników z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej zaproszono na spotkanie ekumeniczne do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego koło Kielc. Organizowany tam od 1999 r. Dzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w sobotę, 24 lutego.

Na godz. 11 zaplanowane jest rozpoczęcie spotkania ekumenicznego oraz powitanie gości. Nabożeństwu – Akatystowi do Świętego Krzyża przewodniczył będzie ks. Eugeniusz Cybulski z Parafii Prawosławnej pw. Świętych Cyryla i Metodego z Wrocławia. W modlitwie uczestniczyć będzie znakomity męski chór prawosławny "OKTOICH" pod dyrekcją ks. Cybulskiego.

Ojcowie oblaci, którzy są gospodarzami sanktuarium na Świętym Krzyżu maja nadzieję, że w spotkaniu, uczestniczyć będą duchowni i świeccy katolicy, prawosławni i ewangelicy z okolic Kielc i innych części kraju.

Organizatorzy zaprosili ponad 300 przedstawicieli osób świeckich i duchownych z całego kraju, w tym szczególnie księży katolickich, siostry zakonne, ojców kapucynów, wykładowców i alumnów seminariów duchownych oraz młodzież – głównie grupy Taize z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej.

Ekumeniczne spotkania na Świętym Krzyżu mają bogatą tradycję, odbywają się regularnie od 1999 roku, zawsze w ostatnią sobotę lutego.

Najstarsze polskie sanktuarium znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m. Odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

inf. KAI

 

Zobacz także