Sympozjum „Eucharystia największym skarbem Kościoła”

"Eucharystia jest nieocenionym skarbem: nie tylko jej sprawowanie, lecz także jej adoracja poza Mszą św. pozwala zaczerpnąć z samego źródła łaski" - napisał w encyklice Ecclesia de Eucharistia papież Jan Paweł II. Na tym fragmencie oparto hasło sympozjum, które odbyło się w Krakowie w dniach 14-16 października: "Eucharystia największym skarbem Kościoła".

Temat Eucharystii stał się motywem przewodnim trzydniowych obrad ruchów i stowarzyszeń katolickich, które gromadząc się w charakterystycznych dla Krakowa miejscach powiązanych z Janem Pawłem II: w bazylice św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Franciszkańskiej, w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów i w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, chciały oddać hołd papieżowi-Polakowi w rocznicę jego wyboru.

Piątkowe obrady poprzedziła uroczysta Msza św., sprawowana w bazylice oo. Franciszkanów pod przewodnictwem krakowskiego biskupa pomocniczego Jana Szkodonia. Następnie rozpoczęła się dyskusja, osnuta wokół listu apostolskiego "Mane nobiscum, Domine", którą prowadził ks. prof. Jan Machniak z Katedry Teologii Duchowości Papieskiej Akademii Teologicznej.

W sobotę uczestnicy sympozjum zgromadzili się w klasztorze oo. Dominikanów, aby rozważać papieskie wezwanie do budowania cywilizacji miłości. Jednym z referentów był o. Leon Knabit, który wygłosił prelekcję na temat: "Solidarność międzyludzka w nauczaniu społecznym Kościoła". Niedzielne spotkanie w Łagiewnikach powiązane było z kolejnymi referatami oraz modlitwą o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II.

Wieczorem uczestnicy sympozjum wzięli udział w czuwaniu modlitewnym pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej 3, które prowadziły krakowskie chóry akademickie. Do zgromadzonych krakowian przemówił arcybiskup Stanisław Dziwisz. – "Przez Krzyż i Eucharystię Bóg potwierdził, że jest wierny swej stwórczej miłości do człowieka, że jest z nim solidarny. To także Boża odpowiedź na pragnienie miłości, które jest obecne w każdym człowieku" – powiedział metropolita.

inf. wł. (MW)

Michał Wsiołkowski

Zobacz także