Szczepanów: uroczystości odpustowe u świętego Stanisława
Postać i przesłanie św. Stanisława są nadal aktualne mimo, że oddziela go od nas bariera ponad dziewięciu wieków - mówił w Szczepanowie biskup tarnowski bp Wiktor Skworc. W uroczystościach w rodzinnej miejscowości patrona Polski i diecezji tarnowskiej 8 maja wieczorem uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz kapłani obchodzący trzydziestą i dziesiątą rocznicę święceń.
– Święci nie przemijają, ponieważ są na zawsze umieszczeni w przestrzeni Bożej miłości. Dlatego święty Stanisław jest aktualnym, danym nam dzisiaj świadkiem Chrystusa. Ujął się za prawdą o człowieku. Bronił ładu, który wprowadza w ludzkie życie prawda. Piękno świętego Stanisława jaśnieje dzięki wierności prawdzie o człowieku, dzięki postawie bycia «dla», rozdawania siebie, aż do ofiary z życia. Przez świadectwo wierności prawdzie, przez pasterską dobroć, mówi dziś do nas: Uważajcie na siebie, czuwajcie! – podkreślił w homilii podczas odpustu w sanktuarium św. Stanisława biskup tarnowski.
Duchownym obchodzących jubileusz święceń bp Skworc życzył, aby świętowanie zamieniło się w czujność umysłu i serca, w czuwanie nad sobą, nad darem powołania. – Czuwajcie nad sobą, to znaczy żyjcie w prawdzie i bądźcie dla innych, jak chleb, który codziennie łamiecie w ofierze Mszy Świętej – prosił kaznodzieja.
Pielgrzymom zebranym w Szczepanowie przypomniał, że Chrystus, którego piękno i chwała jaśnieją w świętym Stanisławie, wzywa do życia w prawdzie, do bycia dla innych. Mówiąc o słabości człowieka, hierarcha podkreślił, że trzeba czuwania, by współczesne „wilki ubrane w szaty dyktatury względności, w szatę absolutnej wolności”, nie odciągnęły nas od Boga. – Niech waszą bronią będzie wiara, wyrażająca się w wierności Bożej prawdzie. Niech będzie nią miłość, przez którą zwyciężamy zło w sobie i w bliźnich. Niech będzie wielka nadzieja, czyli pełne zaufanie Bogu i Jego mocy – dodał bp Skworc.
Główne uroczystości w Szczepanowie, miejscu narodzin głównego patrona Polski, odbędą się w sobotę 10 maja. O godz. 10.00 z miejsca narodzin św. Stanisława przejdzie do bazyliki uroczysta procesja z jego relikwiami. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Władysław Bobowski.
W tym roku tygodniowy odpust w sanktuarium ma szczególny charakter, ponieważ przypada w 30. rocznicę wizyty kard. Karola Wojtyły w tej miejscowości. Do Szczepanowa przybywają chorzy, rodziny, młodzież oraz policjanci, strażacy i kolejarze. Hasłem tygodniowego odpustu są słowa „Stanisław wierny uczeń Chrystusa”.
Święty Stanisław urodził się w Szczepanowie (diecezja tarnowska). Przyjmuje się, że przyszedł na świat w 1036 r. Jego rodzice byli spokrewnieni z królem Bolesławem Śmiałym. Widząc zdolności i gorliwość Stanisława ówczesny biskup krakowski Lambert wyznaczył go na swego następcę. W 1072 r. za zgodą króla Bolesława Śmiałego został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Nieznany bliżej zatarg z królem doprowadził do śmierci Stanisława na Skałce 11 kwietnia 1079 r. Śmierć biskupa cieszącego się uznaniem i powagą, doprowadziła do banicji króla Bolesława. Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok w 10 lat po śmierci ze Skałki do katedry wawelskiej. 8 września 1253 r. papież Innocenty IV dokonał w bazylice św. Franciszka w Asyżu uroczystej kanonizacji.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
W summie warto – konkurs na święto...
Jak co roku, kiedy styczeń powoli zbliża się ku końcowi, robimy wielkie porządki w magazynie,... więcej
-
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody”...
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie świętuje się uroczystość patrona, na... więcej
-
Rozmowa o lektoracie i akolitacie kobiet z liturgistą o. Dominikiem Jurczakiem OP
O. Dominik Jurczak z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego był gościem kolejnego odcinka audycji BECZCAST, czyli podcastu... więcej
-
30 sty
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody” na uroczystość św. Tomasza z Akwinu
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie… więcej
-
28 sty
W summie warto – konkurs na święto św. Tomasza z Akwinu
Jak co roku, kiedy styczeń powoli zbliża się ku końcowi,… więcej