„Tato, a ksiądz oszukuje!”

To jest wpis z gatunku "teologia dziecięca", że pozwolę sobie nawiązać do dawnego cyklu wpisów Tomka Dekerta. Opisane tu zdarzenie opowiedział mi jeden z mariańskich seminarzystów, zamieszczam ten wpis za jego zgodą.

Bohaterką wpisu jest jego dużo młodsza siostra, zdarzenie miało miejsce kilka lat temu. Rodzice zaczęli regularnie zabierać ją do kościoła mniej więcej od momentu gdy skończyła ona cztery lata. Dziewczynka inteligentna i spostrzegawcza, była bardzo ciekawa wszystkiego co się w kościele dzieje, tata jej wszystko objaśniał. Któregoś razu, po powrocie z kościoła, stwierdziła stanowczo: „W kościele ksiądz oszukuje!” „Ale dlaczego tak mówisz?” – spytał zdziwiony tata. „Bo najpierw mówi: 'Bierzcie i pijcie', a potem sam bierze i wypija wszystko!” Tatę zatkało i w ogóle nie wiedział, co ma na to odpowiedzieć. Widać, że zabieranie dzieci do kościoła może czasem być ryzykowne: zauważą wszystko i wypunktują bez litości.

Nie ma żartów! Głosy za Komunią pod obiema postaciami nadchodzą z różnych stron. Kiedy za Komunią pod postacią wina wypowiedział się niedawno ekscentryczny antyklerykał Krzysztof Pieczyński, podając uzasadnienie kompletnie „od czapy”, można było to zlekceważyć. Ale z dzieckiem już nie tak łatwo. Pismo wszak mówi jasno: „Usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę” (Psalm 8).


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....