Teologia dziecięca – odsłona XIII
Z cyklu: "Trudne pytania czyli Biblia vs. nauka". Albo "Wychowawcze pułapki darwinizmu"
Jakieś pół roku temu w przedszkolu, do którego chodzą Marianka z Jagodą była wyprzedaż książek. Wśród nich były dwie poświęcone dinozaurom (z obrazkami, rzecz jasna). Od tamtego czasu datuje się fascynacja dziewczynek fauną mezozoiku. A ponieważ historie biblijne też z wokandy nie schodzą, więc o katastrofę nietrudno.
Marianka (znad rysowania książki, pt. O ślimaczku, który zaginął w lesie róż): A prawda, że te mięsożerne dinozaury nie miały w pyskach ani kawałka ludzkiego mięsa?
Ja: Prawda.
M.: A dlaczego?
J.: Bo one żyły zanim na ziemi pojawił się człowiek.
M.: To znaczy kiedy?
J.: jakieś 200 milionów lat temu.
M.: A Adam i Ewa kiedy przyszli na świat?
J.: No widzisz, tu jest jeden taki problem… yyy, aaa, eeee
M. (nieledwie mimochodem, z całkowitą powagą): A, ty pewnie chcesz powiedzieć, że tylko Bóg to wie
Odetchnąłem z ulgą…
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.