Teologia dziecięca – odsłona XV

W Wielki Czwartek przypadały szóste urodziny Marianki, poszliśmy więc całą rodziną na lody. Następnego dnia, kiedy byliśmy już w drodze na Liturgię Męki Pańskiej, Marianna zapytała czy dzisiaj też możemy tam iść.

Jak wyjaśnić dziecku sens (wielko)piątkowego postu? Niby prosta sprawa. Ale jakoś nie miałem nastroju do wyjaśniania krok po kroku, powiedziałem więc, że dziś jest dzień dzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć Pana Jezusa i to nie jest właściwy czas, żeby robić sobie dobrze. Ona zaś, nie zastanawiając się długo odparła:

Ale przecież wam też w kościele jest dobrze.

Nie da się ukryć (najwyraźniej).

 

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.