Teologia dziecięca – odsłona XX

Przestroga dla kaznodziejów: ostrożnie z metaforami, zwłaszcza jeśli wśród audytorium są dzieci. Konkretne myślenie jest filtrem, który nikomu nie przepuści...

Niedzielna homilia. (Generalnie dość miłe zaskoczenie, i dlatego, że w ogóle była – ostatnio czułem się ofiarą pasji epistolograficznej biskupów, w hurcie i w detalu – i dlatego, że była zgrabna, zwięzła i na temat.) Ewangelia o modlitwie, a więc i homilia takoż. Jak w każdym dobrym przemówieniu tego typu pojawiły się nawiązania do auctoritates – w tym wypadku do jakiegoś noblisty, którego nazwiska nie znałem (i nie zapamiętałem), Jana Marii Vianneya i bliżej nieokreślonego "ktosia". Noblista miał twierdzić, że modlitwa jest najpotężniejszą energią na ziemi, Proboszcz z Ars, że kiedy się modlimy możemy rozkazywać niebu i ziemi, zaś "ktoś" twierdził, że modlitwa sprawia, iż człowiek staje się silny, a Bóg słabnie.

Na te ostatnie słowa Marianka zareagowała oburzeniem: "Bzdura! Bzdura! Pan Bóg nie może słabnąć. Kiedy się modlimy staje się jeszcze silniejszy!"

Kto ma rację?

P.S. Tym razem "Teologia…" opiera się na relacji mojej mamy, u której na kolanach Marianna siedziała. Ja stałem za daleko, żeby to słyszeć.
P.P.S. Ostatnie zdanie można by odczytać  w kluczu pratchettowskim, ale to raczej przypadek.
P.P.S. NIe powiem, źródłem niemałej dumy jest dla mnie fakt, że moja córka nie dość, że słucha kazań, to jeszcze wykazuje się krytycznym umysłem. 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.