Toruń: Targi „Kościoły – Wyposażenie, Usługi, Sztuka, Dewocjonalia”

We czwartek, 11 października zainaugurowano w Toruniu IV edycję targów „Kościoły - Wyposażenie, Usługi, Sztuka, Dewocjonalia“. W sumie prezentuje się na nich kilkudziesięciu wystawców sztuki sakralnej, wydawców oraz twórców wyposażenia liturgicznego. Targi zakończą się 13 października.

Otwarcie TargówWśród wystawców znalazły się m.in. wydawnictwa katolickie z różnych stron Polski, a wśród nich Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Wystawcy oferują także witraże, dzwony, technologie budowlane i grzewcze, materiały budowlane oraz renowacyjne. Swoją ofertę przedstawiają również pracownie i zakłady rzemieślnicze, pracownie konserwacji zabytków oraz wystroju i aranżacji wnętrz.

– Księżą coraz chętniej i częściej sięgają po zdobycze nowoczesnej techniki, pomocnej w ewangelizacji. Jest ona czasami niezbędna w sprawnym administrowaniu obiektami kultu religijnego. Dzisiaj wszędzie przydaje się dobry rzutnik, nagłośnienie czy oświetlenie – powiedziała komisarz Targów Dorota Piekarska.

Ceremonia otwarciaBiskup toruński Andrzej Suski podczas uroczystego otwarcia imprezy zwrócił uwagę, że cenne są warsztaty, szkolenia i sesje towarzyszące Targom, spotkania te bowiem dotyczą dyskusji na temat Kościoła oraz roli religii w społeczeństwie. – To dobry moment na formację – dodał.

Targi odwiedził oraz objął honorowym patronatem ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Jego zdaniem, dyskusje na temat wyposażenia świątyń są ważne, bo niekiedy w trosce o wygląd kościoła zapomina się o teologicznym wymiarze budowli.

Tradycją targów jest również koncert muzyki religijnej – w tym roku wystąpi zespół TGD. Zwiedzający mogą także obejrzeć wystawę prac sakralnych autorstwa Mariusza Drapikowskiego.

KonferencjaOd czterech lat Targom towarzyszy debata "Kościół jutra w Europie Północno-Wschodniej", której tegorocznym tematem przewodnim jest hasło "Prawda w mediach". W dyskusji, która odbyła się we czwartek, wzięli udział bp Alojzy Orszulik SAC oraz redaktor Piotr Semka z „Rzeczpospolitej“ i ks. Marek Gancarczyk – redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego“.

Targi „Kościoły“ w latach 2004-2005 odbywały się w Gdańsku, a od ubiegłego roku mają miejsce w Toruniu. Organizowane są w połączeniu z targami konserwatorskimi „Konserwacje“, w tym roku organizowanymi po raz dwunasty oraz z Forum Konserwatorów Zabytków. Wydarzenia te wzajemnie się uzupełniają. Tego typu zakrojona na szeroką skalę współpraca i połączenie jest przedsięwzięciem unikatowym w skali kraju.

inf. wł., KAI; fot. gag

 

Zobacz także