Trwa Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśni naszych korzeni" odbywa się w Jarosławiu na Podkarpaciu. Cykl koncertów potrwa do 28 sierpnia. Muzycy spotykają się z publicznością nie tylko podczas wieczornych koncertów, lecz uczestniczą w proponowanym przez organizatorów rytmie dnia, rozpoczynając od jutrzni w klasztorze, poprzez spotkania i warsztaty, koncerty festiwalowe, kończąc dzień wspólną zabawą, śpiewem dawnych pieśni i tańcami sprzed wieków.
Pierwszy koncert odbył się w konkatedralnej cerkwi greckokatolickiej w Jarosławiu, a poprzedziła go msza pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp. Jana Martyniaka.
W tym roku w Jarosławiu występują artyści ze Lwowa, Hiszpanii, Maroka, Niemiec, Grecji i Finlandii. Każdy koncert rozpoczyna się codziennie o godz. 20.00 w jednym z jarosławskich kościołów.
Organizatorzy podkreślają, że każdy koncert stanowi podróż w głąb wieków, gdzie słuchacz staje się wędrowcem. Jarosławski festiwal jest jedną z nielicznych imprez na świecie, w czasie której można usłyszeć utwory wokalno-instrumentalne z królestwa Andaluzji, zobaczyć jak wygląda instrument zwany psalterium czy też posłuchać dźwięków lutni arabskiej.
Festiwal zakończy w niedzielę, 28 sierpnia Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: Niedziela Miłosierdzia Bożego, rok...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
Propria mszalne – II Niedziela Wielkanocna –...
Zastanawiamy się co zaśpiewać w czasie Mszy świętej, jakie dobrać pieśni, żeby współtworzyły święte obrzędy,... więcej
-
Kraków: Muzyka kościelna – rusza nowy kierunek...
Z początkiem roku akademickiego 2021/2022 zostanie otwarty nowy kierunek o profilu praktycznym na Wydziale Historii... więcej