Trzeźwe upojenie
W pierwszym rozdziale "O duchu liturgii" Guardiniego pojawia się cytat jednego z hymnów brewiarzowych, mówiący o trzeźwym upojeniu. "Uczta Babette" (pod tym tytułem kryją się dwa arcydzieła: opowiadanie Karen Blixen i film Gabriela Axela) pozwala sobie wyobrazić ten rodzaj uniesienia.
Mówi się tam o takiej kolacji, w której "już się zatracają różnice między cielesnym i duchowym pragnieniem i spełnieniem" (wszystkie cytaty w tłumaczeniu Wiesława Juszczaka). Mowa o przeciwieństwie między ucztami niosącymi ociężałość a takimi oto: "Biesiadnicy stawali się coraz lżejsi, im dłużej jedli i pili, i coraz lżejsze były ich serca".
Zastanawia mnie jedno zdanie: 'Rozumieli teraz, że jeśli ktoś nie tylko zupełnie zapomni o piciu i jedzeniu, lecz stanowczo wyrzeknie się wszelkiej myśli o tym, wtedy je i pije we właściwym stanie ducha". Kiedyś odbierałem je jako wyraz prostej dychotomii: z jednej strony wspaniałość uczty przynoszącej radosne uniesienie, a z drugiej tępe umysły smętnych ascetów. Teraz myślę inaczej. "Właściwy stan ducha" pozwala sięgnąć dalej niż jedzenie i picie. Nie chodzi o to, żeby wygasić zmysły. Rzecz w tym, żeby za ich pośrednictwem poszybować wyżej; żeby nie zatrzymać się na zadowoleniu ciała. Konkrety? Pisał o tym mój brat, Marek Rojszyk, mówiąc o roli zmysłów w liturgii.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Odświeżyć doświadczenie wiary – recenzja książki: „Czas...
Poszukiwania prawdy stanowią jedno z ważniejszych ludzkich wyzwań. Dotyczą nie tylko wielkich myślicieli, lecz przenikają... więcej
-
Modlitwa wiernych. III Niedziela Wielkanocna, rok B
Propozycja modlitwy wiernych na III Niedzielę Wielkanocną roku B Zgromadzeni przy ołtarzu, jak uczniowie w... więcej
-
O wysłannikach słów kilka – recenzja książki...
Przed nami kolejna część Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego, ukazującego się z godną podziwu regularnością... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.