Tydzień studiów liturgicznych rozpoczął się w Paryżu

Tegoroczny „Tydzień studiów liturgicznych” organizowany przez Instytut św. Sergiusza w Paryżu, odbędzie się w dniach 27-30 czerwca. Tematem sesji będzie „Przestrzeń liturgiczna - jej podstawowe elementy i ich znaczenie”.

Historia „Tygodnia studiów liturgicznych” sięga 1953 roku, kiedy to po raz pierwszy spotkali się prawosławni, katoliccy i protestanccy specjaliści teologii liturgii. Wydarzenie to dało początek corocznym konferencjom organizowanym w siedzibie Instytutu św. Sergiusza zaraz po zakończeniu roku akademickiego.

Według uczestników tych spotkań, są one doskonałą okazją by dokonać przeglądu i podsumowania tego, co wydarzyło się w teologii w ostatnim roku. Pozwalają one również skonfrontować wyniki badań nad tradycją modlącego się Kościoła i tym samym pogłębić to, co łączy wszystkich chrześcijan.

„Spotkania są tylko punktem wyjścia dla dalszej wymiany poglądów i nawiązania osobistych kontaktów. Nie należymy do ludzi ciekawskich, spragnionych rozrywek, lecz jesteśmy ludźmi wierzącymi, którzy w Piśmie i Tradycji poszukują najgłębszych korzeni naszej wiary…” (Dom Bernard Botte, Le mouvement Liturgique, Desce, 1977).

na podst. www.cerkiew.pl, www.orthodoxie.com

Michał Korch

 

Zobacz także