Tyniec: Koncert „Kolędy polskie – znane i zapomniane”

Benedyktyński Instytut Kultury Aby chronić dobro zaprasza na koncert pt. "Kolędy polskie. Znane i zapomniane" w wykonaniu Zespołu Polskiego: Marii Pomianowskiej, Bartłomieja Pałygi, Marty Maślanki, Tomasza Sobańca. Celem koncertu jest przypomnienie, że polskie dzieła literacko-muzyczne o tematyce bożonarodzeniowej sięgają epoki średniowiecza i są ważne dla historii muzyki polskiej - w ten sposób rozwijał się tzw. styl narodowy w muzyce.

Przejawiało się to przede wszystkim w tematyce polskiej, we wprowadzeniu do artystycznych form języka narodowego (wobec panujących języków łacińskiego i włoskiego). Przejawem stylu narodowego było też wprowadzenie do twórczości kolędowej rytmiki ludowej (poloneza, mazura, oberka, krakowiaka, kujawiaka) i melodyki ludowej (dawne skale, melodyka na rozłożonym trójdźwięku).

Nie można też pominąć znaczenia kolędy dla rozwoju języka rodzimego – to w kolędach utrwalonych zostało wiele imion, nazw i różnych realiów staropolskich. Kolęda polska nie była tylko religijną pieśnią obrzędową, świąteczną, ale w pewnych ciężkich chwilach pełniła rolę pieśni patriotycznej. Była symbolem i ostoją polskości, ducha narodowego. Na gruncie kolędy spotykały się, mieszały i wymieniały autorskie profesjonalne dzieła muzyczne ze spontaniczną, anonimową a oryginalną twórczością ludową. Jest to piękny przykład różnorodnej, bogatej jedności rodzimej, polskiej kultury.

To bogactwo, wielowarstwowość, a zarazem jednolitość polskiego skarbca kolędowego, pięknie, oryginalnie i znakomicie oddaje koncepcja Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej, który będzie można usłyszeć w niedzielę, 18 stycznia 2009 o godz. 16.30 w Tyńcu. Bilety w cenie 30 zł do nabycia codziennie na terenie Opactwa Tynieckiego: w recepcji Domu Gości w godz. 8.00-20.00 oraz w Księgarni Wydawnictwa Tyniec w godz. 10.00-18.00.

mw/bik

Zobacz także