USA: powrót zakonnic sedewakantystek do Kościoła

Kilkuletnią drogę powrotu amerykańskich zakonnic-tradycjonalistek do jedności z Kościołem katolickim opisała agencja CNS. Chodzi o grupę sióstr ze Spokane w stanie Waszyngton związaną ze środowiskiem tak zwanych sedewakantystów.

Są to tradycjonaliści, którzy uznają, że zreformowany przez sobór Kościół katolicki popadł w herezję i tym samym po śmierci Piusa XII (w 1958 r.) stolica Biskupa Rzymu faktycznie pozostaje nieobsadzona. Jak podaje CNS, zmiana nastawienia części sióstr była wynikiem wielu czynników: dyskusji we wspólnocie, obserwowania wydarzeń w Kościele katolickim, osobistych kontaktów z przedstawicielami diecezji Spokane. Za przełomowe uznano dwa czynniki: modlitwy pobliskiej wspólnoty sióstr Misjonarek Miłości oraz transmisję telewizyjną z pogrzebu Jana Pawła II.

Na mocy porozumienia z biskupem Williamem Skylstadem 15 sióstr-tradycjonalistek powróciło z końcem czerwca na łono Kościoła katolickiego, tworząc prywatne stowarzyszenie Maryi Matki Kościoła. Statuty stowarzyszenia zaaprobowano na okres trzyletni.

inf. KAI

 

Zobacz także