Uczta i post
Wesele z panem młodym i post bez niego
Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli.
Modlitwa bywa radością z powodu bliskości Pana, i bywa rozdzierającą tęsknotą. Panie, dobrze nam tu być – to słowa na czas biesiadowania z Oblubieńcem. Przyjdź, Panie Jezu – to słowa tęsknoty. A tęsknota czasem się bierze z dotkliwie odczuwanego braku bliskości Boga, a czasem stąd, że nie kończą się dni na tym łez padole, a Pan wciąż nie wzywa do siebie.
W załącznikach tekst i wykonanie pieśni mówiącej o tej drugiej tęsknocie.
Bodajże pierwszy raz udało mi się zwrócić uwagę na dosłowny sens przytoczonych słów Chrystusa Pana. Tak to bywa, że podstawowe znaczenie ustępuje miejsca rutynie znanej interpretacji. A wystarczy wyobrazić sobie wesele przechodzące w smutek, bo nagle zabrano oblubieńca. Mocne, sugestywne porównanie.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.