Ukraina: Msza św. Krzyżma w katedrze żytomierskiej

Biskup kijowsko-żytomierski Jan Purwiński przewodniczył w Wielki Wtorek 18 marca w katedrze w Żytomierzu Mszy św. Krzyżma. Towarzyszyli mu jego biskupi pomocniczy Stanisław Szyrokoradiuk i Witalij Skomorowski oraz prawie 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych z całej diecezji.

Zgodnie z przepisami liturgicznymi liturgia ta powinna być odprawiana w Wielki Czwartek w godzinach porannych, jednakże w niektórych diecezjach, które są bardzo rozległe, a do takich należy kijowsko-żytomierska, która rozciąga się na cztery województwa, jest ona sprawowana już w Wielki Wtorek. Chodzi o to, aby księża mogli uczestniczyć w tej Mszy, spotkać się z biskupem i zabrać ze sobą do swych parafii świeżo poświęcone krzyżmo, czyli oleje święte, używane później przez cały rok przy udzielaniu niektórych sakramentów.

W okolicznościowej homilii główny celebrans zwrócił uwagę na potrzebę dawania prawdziwego świadectwa swoim życiem przez każdego kapłana. W obliczu zagrożeń i pokus współczesnego świata nie może on ulegać modom i pokusie zeświecczenia, ale musi być tym, który będzie wskazywał powierzonym sobie wiernym właściwy kierunek ku wartościom nieprzemijającym – podkreślił bp Purwiński.

Po zakończonej liturgii księża udali się do ośrodka Caritas w pobliskich Zaryczanach, gdzie na braterskim spotkaniu omówiono bieżące problemy diecezji.

inf. KAI

 

Zobacz także