Unikatowy ornat można oglądać na wystawie w Tarnowie
Unikatowy ornat eucharystyczny pochodzący z XVI w. można oglądać od 27 maja na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Ekspozycję zorganizowano z okazji uroczystości Bożego Ciała i obchodzonego obecnie Roku Eucharystii. Ornat, zachowany w doskonałym stanie i bogato zdobiony haftowanymi scenami, wypożyczyło Muzeum Diecezjalne w Pelplinie.
Dyrektor tarnowskiego Muzeum ks. Tadeusz Bukowski podkreśla, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przeżywana w Roku Eucharystii jest okazją do pogłębionego spojrzenia na dzieła sztuki. Prezentowany ornat posiada dwa duże hafty przedstawiające Ostatnią Wieczerzę oraz ucztę paschalną Mojżesza. Umieszczono tam również mniejsze hafty, na których znalazła się scena posiłku Eliasza, powołania Elizeusza, ofiary Abrahama i oraz wizerunek Marii Magdaleny na uczcie u Szymona.
Zwiedzający mogą wysłuchać nagranej prelekcji Beaty Szyber, kustosza Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, zatytułowanej "Eucharystia – dialog Starego i Nowego Testamentu". Ornat eucharystyczny będzie można oglądać w Tarnowie do końca czerwca.
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszą placówką tego typu w Polsce. Zostało założone w 1888 r. przez ówczesnego rektora seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę. Na początku mieściło się w budynku seminaryjnym, w okresie międzywojennym w ratuszu, a obecnie w zabytkowych kamieniczkach z XVI w., w sąsiedztwie bazyliki katedralnej w Tarnowie.
Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tak zwaną szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza, aż po XIX w. Muzeum prezentuje także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z Paszyna k. Nowego Sącza. W 1988 r. z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o dzieła sztuki z ok. 1900 r. – płótna kilku malarzy polskich, a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i...
Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza,... więcej
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej