Universae Ecclesiae

Wczoraj wreszcie ukazała się zapowiadana instrukcja "Universae Ecclesiae", wydana przez komisję Ecclesia Dei. Ogólnie nie wnosi niczego specjalnie nowego w stosunku do "Summorum Pontificum", zatem nie sprawdziły się obawy (lub nadzieje - niepotrzebne skreślić), że instrukcja wprowadzi ograniczenia w stosunku do Motu proprio z 2007 r.

Wczoraj wreszcie ukazała się zapowiadana instrukcja "Universae Ecclesiae", wydana przez komisję Ecclesia Dei. Ogólnie nie wnosi niczego specjalnie nowego w stosunku do "Summorum Pontificum", zatem nie sprawdziły się obawy (lub nadzieje – niepotrzebne skreślić), że instrukcja wprowadzi ograniczenia w stosunku do Motu proprio z 2007 r. Niektóre punkty są doprecyzowaniem pewnych rzeczy, które w SP bywały źle interpretowane, zawiera też pewne ważne sformułowania idące pod prąd zawężającym interpretacjom SP, których było (i jest) sporo. Trochę więcej na ten temat napiszę w połowie przyszłego tygodnia. 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....