Uprzejmie donoszę…

że Ordinarium z Prototypu, czyli zbioru wszystkich dominikańskich ksiąg liturgicznych z XIII wieku, jest dostępne w internecie. Jakość skanów mizerna, za to sam fakt pojawienia się tej księgi w wersji on-line jest godny odnotowania. Mowa tu o edycji Ordinarium, a nie skanach z samego Prototypu. Jedyny egzemplarz papierowy tej książki dostępny w Polsce jest przechowywany w pewnej utajnionej szafce w krakowskim klasztorze.

Link znalazłem przeglądając mój ulubiony blog dominikański. W tym samym miejscu znalazłem informację, że decyzją prowincjała wraz z radą w zachodniej prowincji Stanów Zjednoczonych, każdy dominikanin może odprawiać liturgię według rytu dominikańskiego w jego formie z 1962 roku. Jest to konsekwencja orzeczenia komisji Ecclesia Dei, która stwierdziła, że Benedykt XVI swoim motu proprio objął wszelkie ryty łacińskie, a nie tylko rzymski. Z komisją ciężko dyskutować, bo to jedyny organ w Kościele, który jest upoważniony do interpretowania motu proprio.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Grabowski OP

Tomasz Grabowski OP na Liturgia.pl

Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.