Dlaczego Uroczystość Świętych Piotra i Pawła obchodzimy tego samego dnia?

Przyjmuje się, że Kościół obchodzi uroczystość obu Apostołów, Piotra i Pawła, w tym samym dniu dla podkreślenia, że obaj byli założycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie. Zajmują oni w dziejach Kościoła miejsce dość szczególne, Piotr jako „głowa ziemskiego Kościoła”, natomiast Paweł jako „Apostoł Narodów”.

Męczeństwo jednego dnia

Obaj także w tym mieście ponieśli śmierć męczeńską, i to tego samego dnia – 29 czerwca; Piotr, jak podaje tradycja, w ogrodach cesarskich nazywanych ager vaticanus, które rodzina Augusta Oktawiana założyła na brzegu Tybru, naprzeciw właściwego miasta,  Paweł natomiast w Aquae Salvinae za Bramą Ostyjską, a jako że był obywatelem rzymskim, zginął od miecza. Informacje te zdaje się potwierdzać Martyrologium Hieronyminanum, które pod datą 29 czerwca umieszcza taką oto informację: „Romae via Aurelia natale sanctorum Apostolorum Petri et Pauli, Petri in Vaticano, Pauli in via Ostiensi, utrumque in catacumbas, passi sub Nerone, Basso et Tusco consulibus”.

El Greco – Apostołowie Piotr and Paweł Wikipedia | Domena publiczna

Jeden dzień, różne daty

Od początku święto obu Apostołów obchodzono jednego dnia, ale nie we wszystkich Kościołach był to ten sam dzień: grecki katalog świętych z Azji Mniejszej mówi, iż wspomnienie tych świętych męczenników związane było z Bożym Narodzeniem i obchodzono je 25 grudnia. O tym, że święto Apostołów Piotra i Pawła obchodzono tuż po Bożym Narodzeniu, wspomina również św. Bazyli. Ormianie obchodzili je podobnie – 27 grudnia, nestorianie, jakkolwiek pisanie o nich jest nieco ryzykowne – świętowali w drugi piątek po święcie Objawienia.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa

Dzień 29 czerwca był datą rzymskiego święta, obchodzonego od III bądź IV wieku. Chrześcijanie tych wieków wspominali Piotra i Pawła w pobliżu Katakumb, przy Via Appia, tam też na początku IV wieku wzniesiono świątynię ku czci obu Apostołów; w bazylice św. Sebastiana, również przy Via Appia, przez pewien czas miały się znajdować relikwie Apostołów.

W Rzymie

W Rzymie miejscem kultu Apostołow jest także kościół św. Piotra w Okowach, wystawiony na miejscu, gdzie Apostoł miał być więziony, tam obchodzono wspomnienie świętych Piotra i Pawła – 1 sierpnia.

Kult w Polsce

W Polsce natomiast wzniesiono 303 świątynie pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła.

Także ich imiona należą do jednych z najpopularniejszych. W zbiorach przysłów polskich wymienia się aż 37 związanych z imieniem św. Piotra lub z jego świętem, a189 miejscowości wzięło od niego swą nazwę, jego postać znajduje się w herbach 9 polskich miast (m.in.: Brześć Kujawski, Ciechanów, Duszniki Zdrój, Poznań). Natomiast ślad imienia Paweł można odnaleźć w nazwach 146 polskich miejscowości.

Małgorzata Poździk


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także