Uroczystości ku czci św. Jadwigi na Śląsku

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w piątek 13 października pielgrzymką młodzieży do Trzebnicy, gdzie znajduje się grób Patronki Śląska. Dzień później, 14 października, o godz. 6.00 z archikatedry wrocławskiej wyruszyła piesza pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi, która jest także patronką wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową.

Tym razem główną intencją pielgrzymów była prośba o rychłą beatyfikacje Papieża – Polaka. W imieniu metropolity wrocławskiego pielgrzymów na drogę wyprowadził bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, który skierował również do nich słowa pasterskiego pozdrowienia i udzielił pielgrzymce błogosławieństwa. Mówił o głównej intencji pielgrzymki, ale także o intencji rodzin, których patronką jest również św. Jadwiga Śląska. Wspomniał o wielkim wydarzeniu we wrocławskim Kościele, jakim jest rozpoczynające się Dzieło Biblijne i poprosił pielgrzymów o modlitwę w tej intencji.

Nabożeństwo Litanii Loretańskiej na rozpoczęcie pielgrzymki prowadził ks. Henryk Wachowiak. Słowo do pielgrzymów skierował również ks. Stanisław Orzechowski, wieloletni duszpasterz akademicki, przewodnik pieszej pielgrzymki wrocławskiej na Jasną Górę. O godz. 16.30 w Trzebnicy, u grobu św. Jadwigi została odprawiona uroczysta Msza św. dla pątników. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Tego dnia do grobu św. Jadwigi Śląskiej pielgrzymowali także lektorzy, Liturgiczna Służba Ołtarza, przedstawiciele chórów parafialnych i świeccy szafarze Komunii św. z terenu archidiecezji wrocławskiej. Dla nich uroczystej Mszy św. w bazylice trzebnickiej przewodniczył bp Edward Janiak.

Niedziela 15 października była centralnym dniem odpustu i uroczystości Jadwiżańskich w archidiecezji wrocławskiej. O godz. 11.00 została odprawiona uroczysta suma pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli również biskupi wrocławscy wraz z metropolitą abp. Marianem Gołębiewskim. Po Eucharystii ulicami Trzebnicy przeszła procesja z relikwiami św. Jadwigi.

Na godz. 16.00 zaplanowano w bazylice koncert finałowy XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Poniedziałek, 16 października, to liturgiczna uroczystość św. Jadwigi Śląskiej. W tym dniu przybyły do grobu św. Jadwigi kobiety, matki i wdowy. O godz. 11.00 w bazylice została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

inf. KAI

 

Zobacz także