Uroczystości ku czci św. Piotra w Jafie
W kościele pw. Św. Piotra w Starej Jafie odbyły się, przeniesione z 29 czerwca, uroczystości ku czci Pierwszego Apostoła. Pontyfikalnej Mszy św. przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. W koncelebrze uczestniczyli franciszkanie - miejscowi i z Jerozolimy, duchowni patriarchatu łacińskiego i księża misjonarze pracujący w Ziemi Świętej.
O. Pizzaballa udzielił sakramentu bierzmowania jednemu dorosłemu – emigrantowi z Rosji, mieszkającemu w Izraelu. Kościół wypełnili katolicy różnych narodowości i środowisk – lokalni Arabowie, katolicy żydowscy ze wspólnoty języka hebrajskiego i rosyjskiego, emigranci z Polski, Filipin, Indii i krajów latynoskich.
Franciszkańskie obchody uroczystości św. Piotra są związane w Ziemi Świętej tradycyjnie z dwoma "miejscami Świętymi" – kościołami pw. św. Piotra – w Jafie i w Tyberiadzie nad Jeziorem Galilejskim.
Sanktuarium w Jafie przypomina pobyt św. Piotra w tym starożytnym porcie śródziemnomorskim. Już w czasach apostolskich istniała tu wspólnota chrześcijan, którą odwiedził św. Piotr. Dzieje Apostolskie opisują, że w Jafie wskrzesił on niewiastę Tabitę, a potem zatrzymał się w domu Szymona Garbarza. Miał też widzenie o rytualnej czystości pokarmów ze wszystkich zwierząt, co oznaczało złamanie ograniczeń koszerności wyznaczonych przez judaizm. Z Jaffy, św. Piotr udał się, w towarzystwie współbraci w wierze, do Cezarei Nadmorskiej, gdzie po raz pierwszy głosił Ewangelię poganom – rzymskiemu setnikowi Korneliuszowi, jego rodzinie i sługom. Ci przyjęli naukę Jezusa i poprosili o chrzest.
Obecny kościół pw. Piotra i klasztor w Jafie zostały zbudowane w XIX wieku, na murach wcześniejszych świątyń i fortyfikacji. Najstarszą częścią klasztoru jest średniowieczna krypta, pochodząca z epoki wypraw krzyżowych, gdy Jafa była ważną twierdzą i strategicznym portem, otwierającym drogę do Ziemi Świętej.
Obecnie Jafa jest skupiskiem chrześcijan różnych kościołów i obrządków, w półtoramilionowej aglomeracji Tel Awiwu.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
W marcu drugie seminarium z cyklu „Konsekrować...
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się drugie spotkanie z cyklu „Konsekrować świat” – Fundacja... więcej
-
Śladami katechumenów: Egzorcyzmy – uwolnienie człowieka spod...
W kulturze XX i XXI wieku egzorcyzmy budzą powszechne zainteresowanie. Świadczą o tym liczne książki,... więcej
-
Liturgia w soczewce: III niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
-
15 mar
W marcu drugie seminarium z cyklu „Konsekrować świat”
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się drugie spotkanie… więcej