Uroczystości narodzin św. Jana Chrzciciela w Ziemi Świętej

W sanktuarium Narodzenia Jana Chrzciciela w Ain Karem koło Jerozolimy obchodzono 24 czerwca uroczystość narodzin tego świętego męczennika. Według starożytnej tradycji chrześcijańskiej, w tym miejscu mieszkali rodzice Jana Chrzciciela - kapłan Zachariasz z żoną Elżbietą. Tu przybyła także Maryja, aby usługiwać brzemiennej krewnej.

Obecne sanktuarium, pochodzące z XVII wieku, kryje w sobie grotę Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kustosz Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa. Do franciszkańskiego sanktuarium przybyli licznie duchowni i wierni z Jerozolimy oraz pielgrzymi.

Uczestnicy uroczystości modlili się za bp. Jean Baptiste’a Gouriona, który zmarł wczoraj, nieopodal sanktuarium Narodzin Jana Chrzciciela, w izraelskim szpitalu Hadassa w Ain Karem. Bp Gourion, benedyktyn i duszpasterz wspólnot katolików pochodzenia hebrajskiego, zmarł w przeddzień święta swojego patrona, Jana Chrzciciela.

Po Mszy św. jej uczestnicy w procesji zeszli do groty Narodzenia Jana Chrzciciela, znajdującej się w głębi bocznej nawy sanktuarium. Tam odśpiewano Ewangelię o narodzeniu Jana Chrzciciela, kantyk Zachariasza "Benedictus" i średniowieczną sekwencję o Janie Chrzcicielu.

na podst. KAI

 

Zobacz także