Uroczystości św. Piotra w Jaffie zgromadziły wielu wiernych

We franciszkańskim sanktuarium św. Piotra w Jaffie odbyły się 3 lipca uroczystości ku czci pierwszego Apostoła, przeniesione z 29 czerwca. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Koncelebransami byli franciszkanie z Jerozolimy i Jaffy oraz ks. prałat Grzegorz Pawłowski - duszpasterz Polonii i wspólnoty języka hebrajskiego.

W świątyni w Starej Jaffie zgromadzili się wierni z wielu narodowości, m.in. Polacy, Filipińczycy, Ukraińcy i Słowacy, członkowie wspólnot katolickich z Ameryki Łacińskiej, Indii oraz katolicy narodowości żydowskiej. Na co dzień uczestniczą oni w liturgiach i duszpasterstwie prowadzonym przy kościele św. Piotra w różnych językach i środowiskach narodowych. Przybyły też siostry zakonne i Bracia Szkolni z Jaffy. Oprawę liturgiczną Mszy św. tworzyły grupy muzyczne – latynoamerykańska i filipińska.

Zgromadzeni w sanktuarium św. Piotra, pierwszego papieża, modlili się za przebieg procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz za Ojca Świętego Benedykta XVI. Wspomniano też zmarłego niedawno bp. pomocniczego patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie o. Jean Baptiste’a Gouriona.

W Jaffie, starożytnym porcie nad Morzem Śródziemnym, podczas jednej ze swoich wędrówek ewangelizacyjnych zatrzymał się św. Piotr. Tu wskrzesił pobożną Tabitę, zamieszkał w domu Szymona Garbarza, miał Boże objawienie i – wraz z miejscowymi chrześcijanami – udał się do rzymskiej Cezarei Nadmorskiej. Pobyt św. Piotra w Jaffie opisują Dzieje Apostolskie.

inf. KAI

 

Zobacz także