Uroczystości zakończenia Roku Eucharystii w Wiedniu

Wielkim "świętem Eucharystii" zakończy się w Kościele katolickim Austrii Rok Eucharystii. Uroczystą Mszę św. z tej okazji odprawią w najbliższą sobotę 1 października w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i jego biskup pomocniczy Helmut Krätzl.

Wcześniej w 10 punktach w centrum stolicy ustawione zostaną tzw. czerwone drzwi, pomysłem nawiązujące do misji wielkich miast z r. 2003, która przebiegała pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Pracownicy duszpasterscy archidiecezji wiedeńskiej, członkowie Akcji Katolickiej, grup liturgicznych i ruchów kościelnych rozdadzą przy nich mieszkańcom miasta pięć tysięcy róż, teksty Pisma Świętego oraz cytaty myśli św. Teresy z Lisieux.

Święto Eucharystii stanowi zakończenie Roku Eucharystii, ogłoszonego przez Jana Pawła II w 2004 r. W stolicy będzie miało ono charakter szczególnie uroczysty, gdyż dokładnie 10 lat temu, 1 października 1995 r., kard. Schönborn objął rządy w archidiecezji wiedeńskiej.

Ingres kard. Schönborna do wiedeńskiej katedry odbył się w dniu święta św. Tereski. Wiedeński hierarcha podkreślił w rozmowie z KAI, że jest ona jedną z najbardziej "ulubionych" świętych. Opcja "małej drogi" tej młodej, skromnej francuskiej karmelitanki jest wzorem do naśladowania dla wszystkich ludzi poszukujących Boga w naszych niespokojnych czasach, uważa kard. Schönborn.

Uroczystości świąteczne rozpoczną się wieczorem 30 września. Do późnych godzin wieczornych w wielu kościołach i kaplicach w całej archidiecezji wiedeńskiej trwać będzie adoracja eucharystyczna. W katedrze św. Szczepana w godzinach 19-24 zaplanowany jest "wieczor Bożego miłosierdzia".

inf. KAI

 

Zobacz także