Vesperale

Przerywam na chwilę wspomnienia z Atos, ponieważ chciałbym zaprosić do dyskusji wokół ciekawej publikacji.

Otóż nasi bracia z Portland opublikowali Vesperale. Księga jest rozbudowanym "nieszpornikiem" w języku łacińskim na okres wielkanocny. Upraszczając, można powiedzieć, że jest współczesnym brewiarzem rzymskim, do którego dodano melodie gregoriańskie z tradycji dominikańskiej (i innych). Podobnie jak i w brewiarzu, tak w Vesperale zastosowano neowulgatę. Posłużono się dość późnymi zasadami przypisania tekstu psalmów do melodii. Gdzieniegdzie – z nieznanych mi jeszcze przyczyn – pojawiają się "dziury", czyli brakuje pojedynczej antyfony.

Fachowców i niefachowców zapraszam do skomentowania rozwiązań, które zastosowali wydawcy.

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Grabowski OP

Tomasz Grabowski OP na Liturgia.pl

Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.