W Boliwii odkryto partytury dawnej muzyki
Ponad 3 tys. partytur dawnej muzyki barokowej znaleziono w Boliwii. Odkrycia - jednego z najważniejszych w dziejach kultury tego kraju - dokonała baskijska organizacja pozarządowa Taupadak. Prowadzi ona szkołę muzyczną dla dzieci i młodzieży z biednych rodzin na boliwijskim terytorium tubylczym Parque Nacional Isiboro Sécure. partytury znaleziono w trzech miejscowościach położonych w rejonie rzeki Ichoa.
Teczki z nutami zachowały się dobrze, mimo panującej w tamtych stronach wilgoci. Obejmują one msze, hymny pochwalne, pieśni pokutne i ku czci świętych. Partytury wywodzą się z jezuickiej tradycji muzycznej, rozwiniętej na terenie dzisiejszej Boliwii, Paragwaju i północnej Argentyny w XVII i XVIII stuleciu.
W XIX i XX wieku tubylcy, mimo braku wykształcenia muzycznego, przepisywali je i przechowywali z samego pietyzmu dla zapisów muzyki sakralnej. Tradycja przepisywania partytur muzycznych pozostała tam żywa aż do naszych czasów. Wśród odkrytych u boliwijskich tubylców nut są też kopie sporządzone w 2005 roku.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej