W Krakowie odbyły się Warsztaty Staropolskich Pieśni Bożonarodzeniowych
W dniach 24-25 listopada 2007 w Krakowie w zabytkowym kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się Warsztaty Staropolskich Pieśni Bożonarodzeniowych. Organizatorem warsztatów była Fundacja Korzenie - Ośrodek Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej, prowadzącymi zaś Kapela Brodów.
W warsztatach brało udział kilkanaście osób pochodzących z całego kraju, podzielonych na dwie grupy w zależności od stopnia zaawansowania śpiewu. Uczestnicy warsztatów uczyli się wykonywania zapomnianych już dziś staropolskich pieśni, które przez wiekami śpiewane były podczas świąt Bożego Narodzenia.
Celem spotkania było jednak nie tylko zapoznanie z wybranym przez Kapelę Brodów repertuarem. Indywidualne podejście prowadzących pozwoliło każdemu z uczestników na poznanie swojej siły głosu, na otwarcie się na tak niełatwe dziś śpiewanie pieśni wiejskich, wymagające specyficznego podejścia i umiejętności. Jak podkreślali organizatorzy warsztatów – to niecodzienne spotkanie miało zachęcić do ekspresji, nauczyć odwagi w śpiewie.
Miało również zachęcić uczestników do poznawania naszej tradycji śpiewaczej, rozbudzić w nich odkrywczą pasję. Niezwykle pomocne okazały się w tym zapewne szczegółowe wyjaśnienia Kapeli Brodów. Prowadzący objaśniali teksty pieśni i ich pochodzenie. W przerwie zaś nie szczędzili słuchaczom opowieści o historii kolęd, objaśniając zawiłe spory dotyczące różnic między kolędami a pastorałkami.
http://www.liturgia.dominikanie.pl/audio/demo/gore_gwiazda.mp3 |controlbar=bottom
Monika Mystkowska
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej