W Lubaczowie i w Narolu

Słów niewiele, ale sprawa ważna i godna zauważenia.

W Lubaczowie kościół, w tym kościele drugi kościół, a w nim ołtarz, a nad ołtarzem obraz. Na obrazie – Matka Boża Łaskawa. Przed tym obrazem król Jan Kazimierz złożył swoje śluby. A było to we Lwowie.

W Lubaczowie odbył się ślub Łukasza i Ewy z naszego DA. Wesele było w Narolu. Przed domem weselnym cudnie śpiewał kos, a deszcz to lekko kropił, to znów obficiej padał. Koło domu – pałac, wytrwale podnoszony z ruiny. Jak pałac wygląda i co się dzieje w nim i wokół niego, można przeczytać na stronie.

Nazajutrz po weselu obejrzeliśmy sobie pałac i przywitaliśmy się ze świetnym klawesynistą, prof. Władysławem Kłosiewiczem, który z Narola uczynił ośrodek muzyki barokowej, miejsce edukacji artystycznej i ciekawych spotkań. Wszystko w zgodzie z pierwotnym przeznaczeniem: hrabia Feliks Antoni Łoś założył w Narolu akademię artystyczną.

Cieszy widok kompletu okien, smuci zrujnowane wnętrze, a zwłaszcza żałosne resztki malowanych ścian. Imponuje ogrom włożonej pracy i myśl przyświecająca działaniom prof. Kłosiewicza.

Zapraszam do zwiedzania strony Akademii Narolskiej i do dzielenia się wieścią o podobnych inicjatywach.

PS A w Warszawie pojawiła się tęcza, i to podwójna!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.