W Polsce Msza trydencka odprawiana głównie w Małopolsce i na Śląsku

W Polsce Msza trydencka - w rycie sprzed Soboru Watykańskiego II - odprawiana jest zarówno przez księży katolickich nie będących w konflikcie ze Stolicą Apostolską, jak i przez kapłanów schizmatycznego Bractwa św. Piusa X w kaplicach należących do tego zgromadzenia. Msze te - sprawowane po łacinie i tyłem do ludu a przodem do ołtarza - odprawiane są głównie w dużych miastach w Małopolsce i na Śląsku.

W opublikowanym w sobotę 7 lipca komunikacie polscy biskupi oceniają, że nowe normy dotyczące sprawowania Mszy trydenckiej "mogą pomóc w rozwiązaniu napięć tam, gdzie powstały one w wyniku wprowadzania reformy liturgii po Soborze Watykańskim II".

Jak mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch, "głos polskich biskupów współbrzmi z tym, co naucza Benedykt XVI o ciągłości i bogactwie dziedzictwa liturgicznego i wspomożeniu dążeń do zachowania jedności w Kościele". Dodał, że w Polsce przypadki napięć związanych z liturgią są rzadkością. – Nowe przepisy pomagają w zachowaniu jedności i rozwiązywaniu problemów, które na gruncie polskim nie są wielkie, ale istnieją – powiedział rzecznik KEP.

Katolicy na całym świecie mogą uczestniczyć w Mszach trydenckich. Jednak zgoda Stolicy Apostolskiej na odprawianie tej liturgii wiąże się z jednym ważnym warunkiem. Chętni do uczestnictwa w takiej Mszy, muszą w całej pełni akceptować postanowienia Soboru Watykańskiego II i uznawać sakramentalną ważność nowego obrzędu Mszy św., zachowując przy tym wierność rytowi trydenckiemu. Warunek ten ma na celu zachowanie jedności w Kościele katolickim w obliczu reform posoborowych. Jest on w praktyce nie do przyjęcia dla członków Bractwa św. Piusa X, którzy odrzucają zarówno nowy porządek Mszy, jak i Vaticanum II niemal w całości.

W Polsce Msza trydencka odprawiana jest zarówno przez księży nie będących w konflikcie ze Stolicą Apostolską, czyli do chwili papieskiego motu proprio za zgodą biskupa miejsca, jak i przez kapłanów schizmatycznego Bractwa św. Piusa X w kaplicach należących do tego zgromadzenia. Według portalu poświęconemu Mszy trydenckiej www.msza.net w Polsce jest ok. dziesięciu takich kaplic.

Msza trydencka odprawiana jest zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. Przeważają jednak duże aglomeracje i miasta wojewódzkie na południu Polski, głównie w Małopolsce i na Śląsku. Zwolennicy Mszy przedsoborowej mogą tam liczyć na większą częstotliwość jej odprawiania, a kapłani na większy udział wiernych.

Sprawowanie mszy odbywa się regularnie w niektórych świątyniach na terenie kraju, m.in. w Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Opolu, Bytomiu i Chorzowie. Msza trydencka sprawowana jest także w Poznaniu i Warszawie oraz w parafiach w Częstochowie, Rzeszowie, Tarnowie i Toruniu.

Jak podaje portal Msza.net, Msza św. trydencka sprawowana jest przez kapłanów katolickich w dziewięciu polskich świątyniach, z czego siedem to kościoły w Małopolsce oraz na Górnym i Dolnym Śląsku, głownie w Krakowie, Bytomiu i Chorzowie. W Krakowie Mszę trydencką odprawia się w kościele św. Trójcy ojców bonifratrów. Natomiast w Poznaniu jest sprawowana w kaplicy Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej kościoła oo. franciszkanów na wzgórzu Przemysła.

W Warszawie Msza trydencka jest sprawowana od 1996 roku w kościele rektorskim św. Benona przy ul. Pieszej. Rektor kościoła redemptorysta o. Krzysztof Stępowski nie przewiduje wzrostu liczby wiernych na odprawianych w świątyni Mszach trydenckich. – Dokument papieski nie napędzi sztucznie wiernych do kościoła, jeżeli natomiast wzrośnie ich liczba, to będzie też odprawianych więcej Mszy – mówi. – Na pewno teraz, w ramach dyskusji o papieskim dokumencie, zwiększy się zainteresowanie Mszą trydencką, ale później prawdopodobnie liczba wiernych znowu się ustabilizuje – dodaje o. Stępowski.

Natomiast kapłani należący do schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X sprawują liturgię w jedenastu kaplicach i kościołach, z czego sześć znajduje się w południowej części Polski – na Lubelszczyźnie i Śląsku oraz w Częstochowie, Krakowie i Tuchowie koło Tarnowa.

W Warszawie Bractwo św. Piusa X odprawia Msze trydenckie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Garncarskiej, siedzibie przeoratu Bractwa św. Piusa X, a także w małych miejscowościach na terenie diecezji toruńskiej i tarnowskiej, m.in. w kaplicy bł. Zefiryna Gimeneza Malli w Bajerzach koło Chełmna oraz w Tuchowie koło Tarnowa.

Jak mówi ks. Karl Stehlin, przełożony Bractwa św. Piusa na Europę Środkowo-Wschodnią, na niedzielne Msze w starym rycie rzymskim przychodzi do warszawskiego przeoratu 150-200 osób. – Jest jeszcze za wcześnie, by mówić, czy liczba uczestników Mszy wzrośnie, ale ogłoszenie papieskiego indultu na pewno przełamie opór wielu osób – twierdzi ks. Stehlin.

W sobotę w Watykanie opublikowany został list apostolski Benedykta XVI dotyczący "stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku". Dokument zatytułowany "Summorum Pontificum" znosi ograniczenia dotyczące korzystania z tradycyjnego mszału.

Decyzją papieża tradycyjną Mszę w rycie trydenckim odprawić może każdy ksiądz bez konieczności uprzedniego starania się o zgodę biskupa. Wcześniej taki wymóg wprowadził w 1984 r. Jan Paweł II. Papież zezwolił wtedy na stosowanie w pewnych okolicznościach zmienionej przez Jana XXIII tzw. Mszy trydenckiej według ostatniego Mszału przedsoborowego.

Po opublikowaniu w sobotę papieskiego motu proprio, w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika "30 giorni" przewodniczący Komisji "Ecclesia Dei" kard. Dario Castrillon Hoyos powiedział, że dokument "Summorum Pontificum" umożliwia "oficjalne i formalne" sprawowanie tradycyjnej Mszy św., a wierni, którzy pragną takiej właśnie liturgii, "nie powinni być już uważani za katolików drugiej kategorii".

Jednocześnie kard. Hoyos zaznaczył, że papież potwierdził w swym dokumencie, iż "zwyczajnym sposobem odprawiania Mszy św. jest Novus Ordo".

inf. KAI

 

Zobacz także