W poszukiwaniu Mądrości (7): Mdr 6,14

„Kto dla niej wstanie o świcie, ten się nie natrudzi, znajdzie ją bowiem siedzącą u drzwi swoich.”

Zgodnie z obietnicą, czas przyjrzeć się koniecznym warunkom, jakie Biblia stawia przed poszukującymi Mądrości. Udało mi się znaleźć takich pięć. Dziś czas na pierwszy z nich: gotowość, którą można powiązać z poświęceniem.

Jak już było powiedziane: zdobycie Mądrości – jak i każdej innej cennej rzeczy – wymaga wysiłku. Biblia nieco przewrotnie mówi: „ten się nie natrudzi”. Pewnie tak, ale dla mnie, ogromnego śpiocha, już samo „wstanie o świcie” jest wielkim wysiłkiem. Dlatego czytam ten werset mimo wszystko jako wezwanie do poświęcenia, do oddania czegoś swojego jako ofiary za zdobycie Mądrości. Dla mnie wstanie o świcie jest wysiłkiem, który może – zgodnie ze słowem Pisma – skutkować odnalezieniem Mądrości „siedzącej u mych drzwi”. Dla kogoś innego koniecznym poświęceniem będzie spędzenie miesiąca w pustelni lub celi klasztornej, dla jeszcze innej osoby – pójście na studia.
 

Bez jakiegoś poświęcenia się jednak nie obejdzie, gdyż jest ono bardzo wyraźnym znakiem i dowodem gotowości poszukiwania Mądrości. Uznanie jej za coś wartościowego nie może pozostać na poziomie deklaracji, trzeba słowa przekuć w czyn. Powracamy zatem do tego, co zostało powiedziane w drugim tekście o poszukiwaniu Mądrości: „Zwróciłem swój umysł ku temu, by poznać, badać i szukać mądrości i słusznej oceny” (Koh 7,25). Pracowitość, gotowość, poświęcenie. Podjęcie wysiłku wyruszenia w drogę, „wstanie o świcie”, przyniesie z całą pewnością owoce w postaci osiągnięcia zamierzonego celu. Być może wykonując pierwszy krok, już przy drugim znajdziemy Mądrość czekającą na nas. Trzeba jednak wykonać ten pierwszy…


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Sebastian Gałecki

Sebastian Gałecki na Liturgia.pl

Filozof, etyk i bioetyk, chrześcijanin, teolog-amator, motocyklista, z urodzenia częstochowianin, poszukiwacz pytań i odpowiedzi.