W poszukiwaniu Mądrości (8): Mdr 1,4
„Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi.”
Pomijając ciekawy wątek użycia przez autora biblijnej księgi mądrościowej klasycznej greckiej koncepcji człowieka jako uduchowionego ciała lub ucieleśnionej duszy, warto zwrócić uwagę na kategoryczność tego werdyktu. Mądrość z całą pewnością nie zamieszka w życiu osoby przewrotnej i grzesznej. Jest to bariera nie do przebycia, uniemożliwiająca zdobycie Mądrości.
Zaś zaprzedając się grzechowi stajemy się jego niewolnikiem. Dlatego za przeciwieństwo „zaprzedania grzechowi” uznaję nie tyle bezgrzeszność (która de facto jest czymś niezwykle rzadkim), ile świętość – odrzucanie grzechu, jego ojca i jego owoców. Bycie człowiekiem wyznającym na serio pewne zasady i poglądy, którym się jest wiernym (choć nie poddanym), oraz odrzucenie i nieakceptowanie grzechu stanowi warunek prawdziwego spotkania Mądrości. Inaczej byłoby to marnowanie wielkiego daru, rzucanie pereł przed świnie (Mt 7,6) i przyjmowanie na próżno łaski Bożej (2Kor 6,1).
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kraków: Wielka Sztuka – otwarta niedziela Dominikańskiego...
Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w Krakowie Dzień Otwarty pod hasłem „Wielka Sztuka”. Przez całą niedzielę... więcej
-
Otwarty konkurs teologiczny na pracę pisemną o Kościele
Fundacja „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii” ogłosiła Otwarty Konkurs Teologiczny na pracę pisemną na temat:... więcej
Sebastian Gałecki
Filozof, etyk i bioetyk, chrześcijanin, teolog-amator, motocyklista, z urodzenia częstochowianin, poszukiwacz pytań i odpowiedzi.