Walentynki ze świętym Walentym w polskich kościołach

Za zakochanych będą się modlić we wtorek wierni w poznańskiej Farze podczas Sumy odpustowej ku czci św. Walentego. Barokowa Fara to jedyna świątynia w Wielkopolsce, w której znajdują się relikwie Świętego, uważanego za patrona zakochanych.

"Walentynki mają głęboko chrześcijański charakter, ponieważ wzięły swe imię od Świętego, który oddał swoje życie z miłości do Chrystusa. Jest on przykładem miłości wiernej aż po grób, której kryzys obecnie przeżywamy" – tłumaczy proboszcz poznańskiej Fary, ks. prałat Wojciech Wolniewicz, który dokładnie dziesięć lat temu wyraził zgodę, by w czasie odpustowej Mszy ku czci św. Walentego modlić się również w intencji zakochanych.

Podczas wieczornej Sumy odpustowej na ołtarzu ustawiony zostanie XVIII-wieczn pozłacany relikwiarz z relikwiami Męczennika, które na zakończenie Mszy św. wierni będą mogli ucałować. W modlitwie wiernych jedna z intencji poświęcona zostanie osobom zakochanym.

"Będziemy modlić się przede wszystkim o dojrzałą miłość w wymiarze chrześcijańskim. To bardzo ważne w tej chwili, co potwierdza encyklika papieża Benedykta XVI, poświęcona właśnie miłości. Wierzę, że przykład ofiarnej miłości naszego Patrona pomoże współczesnym ludziom, zwłaszcza młodym, kochać drugą w sposób odpowiedzialny" – mówi prałat Wolniewicz.

Po raz pierwszy za zakochanych z okazji odpustu św. Walentego modlono się w poznańskiej Farze w 1996 roku. Inicjatorem połączenia religijnych uroczystości z Dniem Zakochanych był ówczesny wikariusz parafii farnej, a obecnie rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, ks. Maciej Szczepaniak. "Pomyślałem, że zamiast zwalczać przybyły do nas Zachodu zwyczaj, lepiej go ochrzcić" – tłumaczy ideę kościelnych Walentynek ks. Szczepaniak.

Podobne spotkanie dla zakochanych, w ramach którego młodzi ludzie z duszpasterstwa akademickiego modlić się będą do św. Walentego oraz uczestniczyć we Mszy św. odbędzie się w krakowskiej parafii św. Floriana, gdzie także znajdują się relikwie patrona zakochanych. W ubiegłym roku homilię wygłosił o. Leon Knabit z Tyńca, tym razem będzie to ks. Mieczysław Maliński. Coroczne spotkania zawsze kończy tu koncert.

na podst. KAI i inf. wł.

 

Zobacz także