Watykan: Papież mianował swoich wysłanników

Papieskim wysłannikiem na jubileusz 600-lecia cudu eucharystycznego w Ludbregu został mianowany kard. Tomko, a kard. Re — na włoski Kongres Eucharystyczny w Ankonie.

„Wiara Kościoła jest istotowo wiarą eucharystyczną i karmi się ona w szczególny sposób przy stole Eucharystii” — te słowa z adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis (n. 6) przytacza Benedykt XVI w liście nominacyjnym do swojego wysłannika na włoski Krajowy Kongres Eucharystyczny. Odbędzie się on w dniach od 3 do 11 września w Ankonie nad Adriatykiem i w jego zakończeniu weźmie udział Ojciec Święty. W pozostałe dni tego wydarzenia reprezentować go będzie kard. Giovanni Battista Re, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Papież zwraca uwagę na hasło towarzyszące kongresowi: „Panie, do kogóż pójdziemy?”, które wskazuje na szczególną wagę sakramentu miłości w życiu i działaniu wierzących. Życzy także, aby kongres w Ankonie przyczynił się do ożywienia eucharystycznej wiary i życia duchowego ludu Bożego w Italii.

„Bez Eucharystii nie możemy być prawdziwymi chrześcijanami, ani Kościół nie może wzrastać dla zbawienia ludzi”. Te słowa czytamy w papieskim liście nominacyjnym do kard. Jozefa Tomko. Słowacki purpurat, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, będzie reprezentował Ojca Świętego na jubileuszu 600-lecia cudu eucharystycznego w Ludbregu w Chorwacji. Uroczystości odbędą się tam 4 września.

Benedykt XVI przypomina, że karmienie się Słowem Bożym i eucharystycznym Chlebem powinno nas coraz bardziej upodabniać do Chrystusa w miłości i przygotowywać na spotkanie z Nim w wieczności.

Cud eucharystyczny w Ludbregu w północno-wschodniej Chorwacji miał miejsce w 1411 r., gdy wino w kielichu podczas sprawowania Mszy św. przemieniło się w ludzką krew. To niecodzienne wydarzenie było dokładnie badane przez papieskich wysłanników i ostatecznie cud został zatwierdzony w 1513 r. przez Leona X. Relikwia Krwi Chrystusa przechowywana jest w tamtejszym sanktuarium do dziś.

na podst. KAI

Zobacz także