Watykan przypomina o zakazie wyświęcania kobiet na kapłanów

Na ekskomunikę „latae sententiae”, czyli „wiążącą z mocy samego prawa”, naraża się zarówno biskup, który odważy się próbować udzielić święceń kapłańskich kobiecie, jak i ona sama. Rozporządzenie to przynosi specjalny dekret Kongregacji Nauki Wiary, który ogłoszono w wydaniu „L'Osservatore Romano” z 29 maja i który tym samym wszedł w życie.

Dokument, podpisany przez prefekta Kongregacji kard. Williama Levadę i jej sekretarza, abp. Antonio Amato, podkreśla, że ma on na celu „ochronę natury i ważności sakramentu kapłaństwa”, tradycyjnie zastrzeżonego dla mężczyzn. „Zarówno ten, kto dopuści się obrazy święceń, udzielając ich kobiecie, jak i sama kobieta, która odważy się je przyjąć, narażają się na ekskomunikę «latae sententiae», zastrzeżoną dla Stolicy Apostolskiej” – stwierdza dekret.

Warto przypomnieć, że Jan Paweł II ogłosił z datą 22 maja 1994 r. list apostolski „Ordinatio sacerdotalis”, który stanowczo i w sposób ostateczny potwierdzał tradycyjne nauczanie Kościoła w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom.

inf. KAI

 

Zobacz także